Wieżowiec może startować

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Rusza budowa pierwszego w Kraśniku wieżowca. Spółdzielnia Mieszkaniowa "Metalowiec" rozstrzygnęła przetarg na budowę pierwszego w mieście 9 kondygnacyjnego budynku przy ul. Ks. Popiełuszki 13, dostała pozwolenie na budowę i szykuje miejsce pod budowę.

Formalności i procedury związane z tym, by taki wysoki budynek mógł stanąć w Kraśniku trwały sporo ponad rok. Trzeba było m.in. zmienić plan zagospodarowania przestrzennego, odrolnić działki na których zaplanowano budowę całego osiedla Widok II. Po otrzymaniu wszystkich zgód, w niektórych przypadkach po odwołaniach, spółdzielnia mogła wystąpić o pozwolenie na budowę i ogłosić przetarg na budowę.

Stanęły do niego dwie firmy, z Puław i Kraśnika. Lepszą ofertę złożył rodzimy "Walted", który od kilku lat buduje bloki także dla "Metalowca".

Budowlańcy już wchodzą na plac pomiędzy ulicami Ks. Popiełuszki, K. Wyszyńskiego i Węgierską.

Budowa potrwa 20 miesięcy. W budynku, który powstanie znajdzie się 36 mieszkań. Ich metraż wynosić będzie od 50 do 80 metrów kwadratowych. Sam budynek będzie miał około 30 metrów wysokości.

Spółdzielnia na obecną chwilę sprzedała 16 mieszkań w tym bloku. Co ciekawe największym zainteresowaniem cieszyły się te z parteru, pierwszego, drugiego  oraz ostatniego piętra. Te z najlepszym widokiem na miasto i dolinę Wyżnicy są więc już wyprzedane.

Tak jak w poprzednich blokach także ten będzie wyposażony w windę a na parterze znajdą się piwnice. Zmotoryzowani chętni będą mogli kupić zlokalizowany przy tej samej ulicy garaż, których kolejny kompleks planuje wybudować Spółdzielnia.

Niestety cena metra kwadratowego mieszkania w nowo budowanych blokach idzie do góry. Związane jest to głównie ze wzrostem kosztów materiałów i robocizny. W wieżowcu będzie to średnio 4,4 tys. zł. To ponad 1100 zł mniej od średniej wojewódzkiej, ale o 900 zł więcej niż w budynku, który w lipcu ma oddać do użytku Spółdzielnia "Metalowiec" na osiedlu Widok I, po drugiej stronie placu gdzie stanąć ma wieżowiec.

To też wynik rosnących cen na rynku wtórnym. Kiedyś zapełniona tablica ogłoszeń w siedzibie "Metalowca" dziś praktycznie świeci pustkami a mieszkania oferowane do sprzedaży osiągają coraz wyższe ceny. W internecie znaleźliśmy np. oferty dwóch na tym osiedlu za cenę 4,4 -4,6 tysiąca za metr kwadratowy mieszkania w stanie deweloperskim. Na popularnych portalach ogłoszeniowych dotyczących nieruchomości ofert sprzedaży mieszkań w Kraśniku też nie ma zbyt wiele. Wzrosły także ceny wynajmów: za dwupokojowe mieszkanie trzeba zapłacić ok. 700-900 zł + opłaty za media.

Niestety oprócz Metalowca, nie ma w Kraśniku spółdzielni, która budowała by nowe budynki mieszkalne, co także wpływa na ceny mieszkań. Coraz mniej jest także w Kraśniku terenów przeznaczonych pod budownictwo.