50 lat działek na "Marzeniu"

Aktualności
Czcionka

W tym roku mija 50 lat odkąd powstały Rodzinne Ogrody Działkowe "Marzenie". Z tej okazji na terenie ogródków w sobotę 17 sierpnia spotkali się działkowcy, ich rodziny i zaproszeni goście by świętować zacny jubileusz.

Lokalizację ogródków "Marzenie" zatwierdzono w grudniu 1969 roku. Starania o powstanie działek rozpoczęto jednak sporo lat wcześniej. Przed ogródkami w tym miejscu była strzelnica koła myśliwskiego a potem wysypisko.

Na powierzchni ponad 84 tys. m.kw. powstało 350 działek. Pierwsze zebranie działkowców odbyło się w fabrycznej elektrociepłowni. To na nim wybrano pierwszy zarząd i nazwę - "Marzenie" - którą zaproponował Paweł Chmielorz, a zgłosili: Marian Królikowski i Marian Witkowski. Nazwa wzięła się stąd, że ogród był bardzo długo w sferze marzeń pracowników fabryki.

Swoje marzenia o własnym kawałku ziemi działkowcy spełniają do dziś.

- Dla wielkiej liczby polskich rodzin zamieszkałych w miastach ogrody działkowe są ważnym miejscem odpoczynku i kontaktu z naturą. Są przestrzenią, w której rodzą się relacje międzyludzkie oparte na realizacji wspólnej pasji. Szczególnie dla seniorów działka staje się niezmiernie ważnym miejscem aktywnego spędzania czasu i pracy, która przynosi ogromną satysfakcję oraz radość. Ekologiczne uprawy, warzywa, drzewka owocowe, kwiatowe rabaty, to nieodłączne elementy krajobrazu ogrodów działkowych. Wszystkim działkowcom pragnę życzyć zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz zadowolenia. Niech państwa wytrwałą praca przyniesie wiele pięknych owoców - napisał w liście do działkowców z Marzenia marszałek Jarosław Stawiarski, który przekazał reprezentujący go tego dnia Kazimierz Choma.

Życzenia i gratulacji działkowcom przekazali także: Kazimierz Jagiełło (w imieniu wojewody), radna Sejmiku Anna Baluch, wicestarosta Karol Rychlewski (niedawny prezes "Marzenia”, owacyjnie przywitany przez działkowców), przewodniczący Rady Powiatu dr hab. Jarosław Czerw, Przewodnicząca Rady Miasta Dorota Posyniak, wiceburmistrz Piotr Janczarek, a także wojewódzkie władze Związku Działkowców. Oprócz pamiątkowych grawerów i dyplomów były też prezenty, które na pewno przydadzą się działkowcom w codziennym funkcjonowaniu.

Jubileusz był też okazją do nagrodzenia działkowców z "Marzenia" i osób ich wspierających odznakami Polskiego Związku Działkowców, które wręczał m.in. Prezes Okręgu PZD dr Grzegorz Kurczuk. Były też dyplomy i gratulacje od zarządu dla wyróżniających się działkowców. A potem poczęstunek i wspólna zabawa z zespołem "Rytm".

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z oficjalnych obchodów 50-lecia ROD "Marzenie".