Spółdzielnia Mieszkaniowa „Pomoc” świętowała 60. urodziny

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Głód mieszkaniowy wynikający z rozwoju Kraśnika w latach 50-tych był ogromny. Lekarstwem, które pomagało choć w części go zaspokoić, okazały się utworzone z inicjatywy mieszkańców spółdzielnie mieszkaniowe. Pierwszą z nich była Powiatowa Spółdzielnia Mieszkaniowa, obecnie nosząca nazwę SM. Pomoc”. Wydarzeń wpisujących się w  60. rocznicę jej powstania było już w tym roku kilka, ale oficjalna uroczystość z udziałem zasłużonych członków, działaczy oraz pracowników spółdzielni i zaproszonymi gości odbyła się w piątek 6 września.

Spotkanie miało miejsce w Osiedlowym Domu Kultury SM Pomoc. Jego uczestnicy na początek obejrzeli film mówiący o spółdzielczej historii, teraźniejszości i planach na przyszłość. Nawiązał też do nich podczas powitania uczestników uroczystości prezes SM „Pomoc” Piotr Szumny.

- Spółdzielnia nasza powstała w 1958 roku. Do rejestru spółdzielni mieszkaniowych wpisana została przez ówczesny Sąd Rejonowy w Lubinie w dniu 10 listopada. Była to inicjatywa osób i podmiotów, nie boję się powiedzieć bardzo odważnych. Zaledwie 13 lat po zakończeniu II wojny światowej, kiedy jak wszyscy doskonale wiemy kraj jeszcze długo podnosił się ze zgliszczy tego strasznego wydarzenia, ci odważni ludzie zapragnęli stworzyć coś, czego w Kraśniku jeszcze nie było – mówił prezes Piotr Szumny.

 

 

W przygotowaniach pierwszych organów statutowych ówczesnej Powiatowej Spółdzielni Mieszkaniowej, bo pod taką nazwa wtedy ona funkcjonowała, udział wzięli Konstanty Starobrat, Eugeniusz Oborski, Aleksander Oszast, Józef Kalata, Henryk Figiel, Tadeusz Rachoń, Karol Zborowski, Lucjan Pytlicki, Jan Mikita, Józef Jastrzębski, Magdalena Kosowska, Feliks Ancygier, Krystyna Hanaj i Edward Tarasiuk. Pomocną dłoń wyciągnęły także lokalne przedsiębiorstwa: Spółdzielnia Społem, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej i Powiatowy Związek Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Część z nich, jak Społem czy PZGS, było pełnoprawnymi członkami założycielami spółdzielni.

- W historii naszej spółdzielni było wielu zaangażowanych działaczy i spółdzielców. Kilkoro jest zresztą dzisiaj z nami. Chciałbym jednak przywołać szczególnie pamięć dwóch osób, których już niestety z nami nie ma. Obaj panowie kierowali naszą spółdzielnią przez wiele lat. Pierwszym z nich był Tadeusz Marzan, pełniący funkcję prezesa Zarządu łącznie przez 29 lat. Drugim był mój poprzednik, Stanisław Bieleń, którego pierwszą rocznicę śmierci zaledwie kilka dni temu obchodziliśmy. Prezes Bieleń kierował spółdzielnią przez 27 lat. Jak łatwo policzyć ich kadencje łącznie trwały 56 lat, więc śmiało można powiedzieć, że odcisnęli znaczące piętno w 60-letniej historii SM Pomoc – wspominał prezes Szumny, zaznaczając przy tym, że za prezesami zawsze stało szerokie grono mocno zaangażowanych mieszkańców i członków oraz pracowników, którzy wspólnie pracowali na rozwój spółdzielni.

- Na pewno wszystkie osoby, które w historii spółdzielni brały czynny udział, mogą dzisiaj odczuwać satysfakcję i dumę. Wielu z nas było i jest świadkami tego co powstało na naszych oczach. Osiedle Zarzecze, historycznie i jeszcze potocznie nazywane Koszary, i osiedle Piaski. Możemy śmiało powiedzieć, że nie marnowaliśmy czasu – podkreślał przewodniczący Rady Nadzorczej SM Pomoc Franciszek Rubaj.

Jak wspominali prezes Szumny i przewodniczący Rubaj, na to jak spółdzielnia wygląda teraz pracowało wiele osób. W sposób szczególny z okazji jubileuszu władze SM Pomoc postanowiły uhonorować okolicznościowymi statuetkami dwóch członków założycieli – Henryka Figla oraz Powszechną Spółdzielnię Spożywców „Społem”, którą reprezentowała prezes Anna Szumna.

 

 

O jubileuszowe wyróżnienia postarali się też przedstawiciele Krajowej Rady Spółdzielczej. Odznaczona za zasługi dla spółdzielczości została sama Spółdzielnia, a odznaczenia indywidualne – zasłużony działacz ruchu spółdzielczego - trafiły do 13 osób.

 Po odznaczeniach przyszedł czas na życzenia i gratulacje od tych z którymi „Pomoc” na co dzień współpracuje. Złożyli je przedstawiciele lokalnych władz, innych spółdzielni mieszkaniowych oraz firm współpracujących ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Pomoc”.

 

 

Jubileuszową uroczystość swoimi występami uświetnili Chór Kombatant „Kolorowa Jesień” pod kierunkiem Marzanny Gontarczuk oraz Kinga Wołoszyn - wokalistka z Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku, podopieczna instruktora Pawła Cieliczki, a spotkanie poprowadził Jacek Michalczyk.