Gminy z powiatu z unijnym wsparciem na termomodernizację

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W piątek, 8 listopada br. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie odbyło się uroczyste wręczenie 18. umów na wykonanie m.in. termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, wymianę źródła ciepła na piece, kotły, urządzenia grzewcze wykorzystujące OZE oraz na modernizację instalacji grzewczych. Umowy podpisały m.in. trzy samorządy z naszego powiatu.

O środki w ramach tego konkursu ubiegały się samorządy terytorialne, ich jednostki organizacyjne, szkoły wyższe, jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną oraz organizacje pozarządowe.

Z naszego powiatu umowy w miniony piątek odebrały: miasto Kraśnik, gminy Gościeradów i Urzędów.

W mieście gruntowną termomodernizację przejdzie budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Koszarowej. O szczegółach można przeczytać w naszym tekście.

W gminie Gościeradów z unijnym wsparciem gruntownej termomodernizacji poddanych ma być 5 budynków. Chodzi o ośrodki zdrowia w Liśniku Dużym i w Księżomierzy, Dom Ludowy w Wólce Szczeckiej, dom "Senior+" w Salominie oraz budynek bazy sprzętowej przy Urzędzie Gminy w Gościeradowie. Zakres prac będzie obejmował nie tylko docieplenie ścian i stropów, ale także wymianę okien, drzwi oraz instalacji elektrycznej. Do projektu wpisano ponadto wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, między innymi ogniw fotowoltaicznych.

Przedsięwzięcie, które ma  być realizowane, wycenione jest 2 miliony 150 tysięcy złotych, z czego około 1 miliona 470 tysięcy będzie stanowić dotacji.

- Cieszę się, że decyzje o podziale środków zapadły dość szybko w porównaniu do lat poprzednich. Liczę, że da nam to szansę na ogłoszenie przetargu jeszcze w okresie zimowym, gdy firmy budowlane nie będą miały jeszcze zapełnionych harmonogramów, a co za tym idzie - wybór konkurencyjnej oferty - podkreśla Mariusz Szczepanik, wójt gm. Gościeradów.

Trzecia gmina, która odebrała w piątek umowę na unijne dofinansowanie to Urzędów. Tu, dzięki unijnemu wsparciu z Urzędu Marszałkowskiego, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Urzędowie przejdzie termomodernizację. Calkowita kwota zadania to 2 434 172,15 zł z czego dofinansowanie wyniesie 1 630 596,94 zł.

Oprócz wymienionych gmin, dofinansowanie otrzymała jeszcze gmina Trzydnik Duży na termomodernizację obiektu szkolnego w Trzydniku (534 255,38 zł dofinansowania) i Zakrzówek, na kompleksową termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej w miejscowości Majdan- Grabina (316 899,69 zł dofinansowania).

 W podpisaniu umów uczestniczyli: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Michał Mulawa oraz Dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Anna Brzyska.

- Gratuluję wszystkim, którzy podpisali umowy. Dzięki sprawnej pracy urzędników rozstrzygnęliśmy ten konkurs pięć miesięcy przed planowanym terminem, a to oznacza że szybciej ruszą inwestycję. Mogę jedynie żałować, że środków nie starczyło dla wszystkich. - mówił marszałek Jarosław Stawiarski.

Aby zapewnić wsparcie finansowe dla jak największej liczby projektów, które otrzymały pozytywną ocenę, Zarząd Województwa Lubelskiego dokonał zwiększenia alokacji w trzecim konkursie. Ostatecznie kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów wyniosła ponad 121 mln zł. Do konkursu w ramach Działania 5.2 Efektywność energetyczna sektora publicznego wpłynęły 132 wnioski, z czego łącznie 97 zostało wybranych  do dofinansowania.

To był trzeci i ostatni już konkurs w ramach tego działania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.