Kraśnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa „Pomoc” z dużą unijną dotacją na docieplenie bloków

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

28 podmiotów z Lubelszczyzny dzięki pozyskanym unijnym dotacjom będzie w najbliższych miesiącach realizować inwestycje związane z termomodernizacją i poprawą efektywności budynków mieszkalnych. Wśród tych, którzy wsparcie otrzymają, znalazła się między innymi kraśnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa „Pomoc”.

Uroczyste wręczenie umów na wspomniane dotacje odbyło się w październiku w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie. W sumie dofinansowania z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 wyniesie ponad 32 mln zł.

– Chciałbym państwu pogratulować bardzo dobrych wniosków. Jestem przekonany, że te środki, które otrzymacie m.in. na termomodernizację budynków czy wymianę źródeł ciepła na nowoczesne piece pozwolą mieszkańcom spółdzielni czy też wspólnot zaoszczędzić na kosztach energii – powiedział podczas spotkania marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Dofinansowanie otrzyma 5 gmin, 10 wspólnot mieszkaniowych oraz 13 spółdzielni mieszkaniowych. Łączna liczba zmodernizowanych energetycznie budynków w konkursie to 169, w tym 69 to budynki wielorodzinne, które zostaną poddane m.in. termomodernizacji. Pozostałe 100 budynków to domy jednorodzinne, w których zostaną wymienione źródła ciepła na kotły, piece, urządzenia grzewcze wykorzystujące OZE lub paliwa gazowe. W ramach konkursu zamontowanych zostanie ok. 25 sztuk paneli fotowoltaicznych oraz 75 jednostek wytwarzania energii cieplnej z OZE.

 

 

Jak wspomnieliśmy już na wstępie, w gronie podmiotów, które otrzymają dotację znalazła się Spółdzielnia Mieszkaniowa „Pomoc” w Kraśniku. Chodzi o prawie 2,5 mln zł. Na początku roku władze spółdzielni opracowały projekt termomodernizacji części swoich zasobów, który zyskał wysoką ocenę i został zakwalifikowany do dofinansowania.

- Projekt spółdzielni obejmuje prace o wartości łącznej ponad 5,7 mln zł. Uzyskaliśmy jedno z najwyższych dofinansowań, a przystępujących do konkursu było ponad 40 beneficjentów. Uważam to za duży sukces, zwłaszcza że czas na przygotowanie jednego największych projektów, który złożyliśmy - spośród wszystkich ocenianych - był stosunkowo krótki – mówi Piotr Szumny, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Pomoc”.

W ramach projektu spółdzielni zaplanowano termomodernizację 7 bloków. Będą to budynki przy ul. Chopina 4, 5 i 7, ul. Dworaka 3, ul. Piaskowej 26 i 28 oraz ul. Urzędowskiej 30.

- Zakres prac jest szeroki, remont obejmuje docieplenie ścian zewnętrznych, stropów, zarówno piwnic, jak i dachów, wymiana stolarki okiennej, jak i drzwiowej, montaż zaworów podpionowych, wymianę zaworów oraz grzejników w częściach wspólnych budynków. Chyba jako pierwszy zarządca w Kraśniku będziemy stawiać w budynkach wielorodzinnych na energię ze źródeł odnawialnych. Prace bowiem obejmują montaż paneli fotowoltaicznych, które pozwolą na wymierne oszczędności w zakresie ponoszonych kosztów energii elektrycznej. Planujemy także wprowadzenie nowoczesnych systemów zarządzania energią, a oświetlenie części wspólnych zostanie oparte wyłącznie na technologii LED – informuje prezes Szumny.

Realizacja projektu planowana jest w latach 2020-2022, a pierwsze prace powinny rozpocząć się już w lecie przyszłego roku.

- Do projektu wpisane zostały przede wszystkim najstarsze budynki wielorodzinne będące w naszych zasobach, ale także budynki na osiedlu Piaski, których potrzebę remontu widać gołym okiem. Bez pozyskanych pieniędzy nie bylibyśmy w stanie zrobić tak dużo w tak krótkim czasie. Uzyskana kwota dofinansowania to wartość odpowiadająca środkom funduszu remontowego, którymi dysponujemy w okresie 2 lat. Cieszę się, że władze województwa dostrzegają także potrzeby mieszkańców budynków wielorodzinnych, czego odzwierciedleniem był ten konkurs – podkreśla Prezes Szumny.