Honorowi krwiodawcy mieli swoje święto

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tradycyjnie już druga połowa listopada to okres kiedy obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa. We poniedziałek 25 listopada swoje święto mieli lokalni dawcy krwi oraz działacze PCK.

Imprezę zaczął występ dedykowany krwiodawcom, w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Świetlicy Środowiskowej PCK „Okno na Świat” i Kraśnickiej Grupy SIM.

Potem głos zabrali goście.

- Jan Paweł II powiedział, że bogatym jest nie ten kto posiada, lecz ten kto daje. Myślę, że to słowa pasujące do środowiska krwiodawców, oddanych, życzliwych, pozytywnych ludzi, którzy ofiarują dar życia, które często zależy od tej ofiarności. Chciałbym się im dziś nisko pokłonić - powiedział poseł Kazimierz Choma.

- Ponad 200 osób dziennie musi oddać krew, żeby starczyło go dla szpitali. W naszym województwie tej krwi starcza, a jeśli starcza to znaczy że jest Państwa bardzo dużo i dzielicie się krwią - swoim darem - mówił z kolei starosta Andrzej Rolla.

- Myślę, że nie ma nic bardziej pięknego i ludzkiego jak to, kiedy jeden człowiek oddaje cząstkę samego siebie drugiemu człowiekowi. I za to Państwu, którzy oddajecie krew w imieniu Wojciecha Wilka burmistrza miasta oraz własnym serdecznie dziękuję - powiedział zastępca burmistrza Piotr Janczarek.

Do Kraśnika na święto krwiodawców przyjechała też dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie dr Elżbieta Puacz.

- Wszyscy uważają, że krew jest czymś naturalnym, że można ją wziąć z apteki czy ze sklepu. Krew nie jest lekiem - jest darem - mówiła pani dyrektor.

Przy okazji podała kilka danych. W woj. lubelskim w 2018 roku potrzebna ilość tzw. donacji krwi wzrosła o 10 tys. w porównaniu do 2017 roku. To ok. 5 tys. litrów potrzebnej krwi.

Pod koniec 2017 roku Lubelszczyzna była ostatnim miejscu jeśli chodzi o ilość krwiodawców: średnio 28 przy 35 dla całej Polski na 1000 mieszkańców. Niestety w Kraśniku też nie było najlepiej jeśli chodzi o ilość dawców. Jak podała dyrektor Puacz do Stacji w Kraśniku przychodziło ok. 11 dawców dziennie co w porównaniu z innymi miejscowościami na Lubelszczyźnie, gdzie oddawać krew w tym czasie przychodziło 27, 34 czy 47 dawców wypadało słabo. Na szczęście ilość oddających krew rośnie. Powstają nowe kluby Honorowych Krwiodawców. Niestety mało jest młodych ludzi, którzy regularnie oddawali by krew.

Od jakiegoś czasu kraśnicka Stacja Krwiodawstwa boryka się też z problemem braku lekarza, który chciałby na stałe współpracować ze Stacją przy badaniu osób przed oddawaniem krwi. Dlatego też stacja czynna jest tylko dwa dni w tygodniu: w środy i w piątki od 7.00 do 11.30. Na szczęście liczba pobrań krwi w związku z tym znacząco nie zmalała.

Wzrasta natomiast ilość akcji z wykorzystaniem krwiobusów, które pojawiają się na różnych imprezach organizowanych przez samorządy czy organizacje.

Ważnym elementem poniedziałkowego święta było wręczenie odznak Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi I, II i III stopnia. Otrzymało je z rąk członka Zarządu Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK Jana Starocha oraz prezesa Oddziału Rejonowego PCK w Kraśniku dr Doroty Rynkowskiej 64 krwiodawców - odznaki III stopnia, 30 osób - odznaki II stopnia  i 17 osób Odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia.

Podczas uroczystości Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla wręczył nagrody dla Drużyny Pierwszej Pomocy z Zespołu Szkół Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kraśniku za zwycięstwo w Etapie Rejonowym Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK oraz za zajęcie II miejsca w etapie okręgowym Mistrzostw. Wręczono również dyplom i nagrodę dla pani Jolanty Łapy z Zespołu Szkół Nr 2 im. Mikołaja Reja w Kraśniku za zajęcie II miejsca w Konkursie „Młoda Krew Ratuje Życie”, w kategorii za „Najlepszą promocję honorowego krwiodawstwa”. Pani Jolanta jako organizatorka ma na swoim koncie już 30 akcji związanych z honorowym krwiodawstwem.

Tego wieczoru rejonowe władze PCK w podzięce za wspieranie działań PCK odznaczyły przedstawicieli Powiatu Kraśnickiego, miasta Kraśnik oraz gmin Kraśnik, Dzierzkowice, Urzędów a także firm i instytucji okolicznościowym medalem 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża.

Otrzymali go również działacze i wolontariusze rejonowego PCK.

Fotorelację z poniedziałkowych uroczystości można zobaczyć tutaj.