• hetman

Budżet Obywatelski 2020. Burmistrz zaprasza na spotkania

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W 2020 roku odbędzie się kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego. Na projekty, które mogą zgłaszać i wybierać mieszkańcy, Rada Miasta na wniosek burmistrza przeznaczyła 385 tys. zł. Nowością ma być głosowanie także przez internet. Ruszają właśnie spotkania informacyjne związane z tą inicjatywą.

Mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje propozycje do Budżetu Obywatelskiego od 20 do 31 stycznia przyszłego roku. W każdej z 7 dzielnic na jakie podzielone jest miasto do dyspozycji będzie 55 tys. zł. Pomysły jakie będą zgłaszane nie mogą przekraczać tej kwoty.

Z tych środków mogą być realizowane projekty dotyczące zadań własnych miasta, zgodne z planami zagospodarowania przestrzennego, nie naruszające przepisów prawa, w tym miejscowego, dotyczące terenów i obiektów o uregulowanym stanie prawnym. Mogą to być projekty o charakterze kulturalnym, rekreacyjnym, sportowym, profilaktycznym, społecznym czy promocyjnym. Projekty te muszą dotyczyć terenu miasta i spełniać kryteria ogólnodostępności, celowości i gospodarności.

Składanie wniosków i głosowanie zostanie poprzedzone akcją informacyjną i spotkaniami konsultacyjnymi z mieszkańcami.

Po zgłoszeniu projekty przejdą ocenę merytoryczną. Głosowanie na te zweryfikowane w wyznaczonych lokalach odbędzie się w dniach 2 – 6 marca. W przyszłym roku, do tych, w których można było głosować, dojdzie jeszcze - w Szkole Podstawowej nr 3.

Nowością w przyszłorocznej edycji będzie możliwość głosowania przez Internet.

- Prace nad stroną internetową są już na ukończeniu. Będzie gotowa w tym tygodniu i będzie można głosować z niej bezpośrednio lub za pośrednictwem naszej miejskiej strony. Wybraliśmy firmę, która opracowuje takie strony również na potrzeby innych samorządów i ma doświadczenie w tym zakresie - informuje Daniel Niedziałek z biura burmistrza.

Dzięki wprowadzeniu głosowania internetowego, władze miasta liczą na zdecydowanie większe zainteresowanie kraśniczan składaniem samych projektów, a przede wszystkim głosowaniem.

Od poniedziałku 13 stycznia ruszają spotkania informacyjne związane z Budżetem Obywatelskim. Kiedy i gdzie się odbędą można dowiedzieć się z poniższego plakatu.