• hetman

Polsko – Węgierskie potyczki robotyczne w Kraśniku

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Po raz drugi w przeciągu niespełna miesiąca hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 5 stała się areną rywalizacji autonomicznych robotów. W sobotę 1 lutego odbył się tam jeden z 6 półfinałów europejskich First Lego League. Rywalizowały w nim zespoły z Polski i Węgier.

W ramach zawodów FLL zmierzyły się ze sobą drużyny złożone z zawodników w wieku od 9 do 16 lat, które skonstruowały roboty z klocków Lego.

- Są to roboty autonomiczne, które mają jeździć po arenie i wykonywać określone zadania. Tematykę zawodów, w tym roku jest to miasto, i na czym te zadania będą polegały drużyny znały wcześniej i pod tym kątem przygotowywały swoje roboty. Muszą one na przykład pokonać bariery architektoniczne, budować nowe budynki, uwolnić huśtawkę na której jest osoba niepełnosprawna itd. To wszystko jest oczywiście zasymulowane z wykorzystaniem klocków Lego – wyjaśnia Dariusz Głuchowski, jeden z organizatorów kraśnickich zawodów oraz mentor kraśnickiej drużyny robotycznej Spice Gears.

 

 

Co ważne FLL łączy w sobie zabawę z nauką.

- Same zawody są tak naprawdę celebracją całego sezonu i zwieńczeniem ciężkiej, kilkumiesięcznej pracy. Teraz ich uczestnicy się bawią, ale przez cały sezon musieli ciężko na to zapracować, stworzyć drużynę, nauczyć się pracować w grupie, nauczyć się programować, opracować strategię. Na dodatek muszą też potrafić sprzedać swoje pomysły, dobrze się zaprezentować - podkreśla Bartosz Pisiak, współorganizator turnieju i mentor SG.

W zawodach uczestniczyło 17 ekip, 9 z Polski i 8 z Węgier. Jeżeli chodzi o Polaków, to były to drużyny między innymi z Gdańska, Chwiramu (woj. zachodniopomorskie), Jarosławia, Lublina. Nasz powiat reprezentowała ekipa ze Stróży.

 

 

Zespół FLL Scorpions ze Stróży, o którym mowa, tworzy młodzież z gminy Kraśnik. To aktualni uczniowie oraz absolwenci Szkoły Podstawowej w Stróży (absolwenci uczęszczają obecnie do kraśnickiego Zespołu Szkół nr 2). Udział w europejskim półfinale FLL zapewnili sobie dzięki bardzo dobrej postawie podczas styczniowych zawodów krajowych, które również odbyły się w Kraśniku. Wtedy zajęli 2. miejsca klasyfikacji generalnej i w konkurencji projektu badawczego oraz zgarnęli nagrody za najlepszego robota i najlepiej napisany program.

- Budowę robota zaczęliśmy pod koniec października. Powstała pierwsza konstrukcja, a później dostosowywaliśmy ją do potrzeb pod kątem zadań które musiał wykonywać. Z tym większych problemów nie było. Najtrudniejsze okazało się stworzenie oprogramowania – zdradza Jakub Cedro z drużyny Scorpions.

Do finałów europejskich, które odbędą się w Niemczech, przeszły 4 najlepsze drużyny z kraśnickich zawodów (wyniki na końcu tekstu).

 

 

Dzięki działaniom podejmowanych przez kraśnickich Spice Gear w ramach Spice Gears Academy First Lego League rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie.

Jesteśmy już w 8 województwach. W ciągu roku udało nam się podwoić liczbę drużyn. Założenie nasze jest takie, że do 2021 roku powstanie około 100 kolejnych drużyn - zapowiada Dariusz Głuchowski.

Okazję do zaprezentowania się podczas kraśnickiej imprezy miały też zespoły złożone z młodszych zawodników, w wieku od 5 do 9 roku życia, z kategorii FLL junior. Było ich 4. Drużyny te pokazywały swoje projekty miast zbudowane z klocków lego, prezentowały wykonane przez siebie plakaty oraz opowiadały o swoim pomyśle na rozwiązanie jakiegoś problemu z którym boryka się miasto.

 

 

 Turniej zorganizowała kraśnicka Fundacja Centrum Młodzieżowej Robotyki i drużyna Spice Gears przy współpracy z Miastem Kraśnik. Patronat nad nim objęli: marszałek WL Jarosław Stawiarski, europoseł Krzysztof Hetman i burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk.

 

Wyniki Półfinałów FLL Polska/Węgry 2020 w Kraśniku

Best Teamwork (praca zespołowa)

1st place SAPpers, Węgry

2nd place: sin/cos, Węgry

3rd place: Robo Team, Polska

Best Research Presentation (kreatywnośc I prezentacja)

1st place: ET Crowd, Węgry

2nd place: Mobilis Bits MRGT, Węgry

3rd place: Robo Team, Polska

Najlepszy robot

1st place: TövisASAP, Węgry

2nd place: SAPpers, Węgry

3rd place: Mobilis Bits MRGT, Węgry

Judges Award (nagroda sędziów):

1st place: Mobilis Bits MRGT, Węgry

Best Robot Game (najlepsza strategia):

1st place: ET Crowd, Węgry

2nd place: Power Control, Polska

3rd place: HT Robo Team, Węgry

FLL Champion (mistrz FLL)

1st place: ET Crowd, Węgry

2nd place: SAPpers, Węgry

3rd place: Robo Team, Polska

4th place: TövisASAP, Węgry

 

Zdjęcia z kraśnicki zawodów możecie obejrzeć tutaj.