Francuskie miasto zawiesza współpracę z Kraśnikiem. Powodem stanowisko w sprawie LGBT

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Od 15 lat Kraśnik współpracował z miastem Nogent-Sur-Oise we Francji. Współpracował, bo Francuzi ją zawiesili a powodem jest stanowisko Rady Miasta przyjęte w ubiegłym roku w sprawie ideologii LGBT.

Stanowisko miasta Nogent-Sur-Oise, pojawiło się w czwartek na jego profilu facebookowym. Wynika z niego, że władze miasta dowiedziały się o uchwale przyjętej przez miejskich radnych m.in. od mieszkańców Kraśnika.  

Z oświadczenia na facebooku wynika, że na razie francuskie miasto zawiesza wszelką współpracę z Kraśnikiem, w tym mającą się odbyć wymianę grup piłkarskich. Ale nie wyklucza całkowitego zerwania kontaktów, jeśli, jak napisano w oświadczeniu strony francuskiej nie będą się one odbywały w oparciu o "akceptowane we Francji i mieście wartości".

Do tej pory w wymianie pomiędzy miastami brały udział m.in. grupy pływaków i piłkarzy. W lipcu 2005 roku w Kraśniku powstało Stowarzyszenie Miłośników Nogent sur Oise, zaś w lutym 2006 r. w Nogent rozpoczęło działalność Stowarzyszenie Nogent-Kraśnik. W 2015 roku przedłużono umowę o współpracy na kolejne 10 lat.

W sprawie zawieszenie współpracy oświadczenie wydał burmistrz Wojciech Wilk.

- Uchwała została podjęta z inicjatywy radnego Jana Albiniak w maju ubiegłego roku. Była to suwerenna decyzja Rady Miasta, która jest niezależnym organem władzy samorządowej. Nie oceniając treści uchwały, musimy zdawać sobie wszyscy sprawę z jej konsekwencji, jaką może być całkowite zerwanie współpracy między naszymi miasta. Stracą na tym przede wszystkim młodzi kraśniczanie, bowiem współpraca ta w dużej mierze polegała na wymianie młodzieży. W ubiegłym roku we Francji gościli młodzi piłkarze z Kraśnika, w tym roku w kwietniu mieli do nas przyjechać goście z Francji, ale wizyta została już odwołana. Pod znakiem zapytania może też stanąć dalsza działalność Stowarzyszenia Nogent – Kraśnik, które powstało z inicjatywy francuskiej Polonii w Nogent-sur-Oise. Poinformuję Radę Miasta o zaistniałej sytuacji na najbliższym posiedzeniu 28 lutego - napisał burmistrz Wojciech Wilk.

W maju 2019 roku Rada Miasta przyjęła "stanowisko dotyczące powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową". Za stanowiskiem głosowało 13 radnych, 4 się wstrzymało, 1 był przeciw.