Tablety i laptopy dla uczniów od Urzędu Marszałkowskiego

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ponad 150 tabletów trafi dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu w Lublinie do potrzebujących uczniów w powiecie kraśnickim. Głównie będą to uczniowie klas ósmych i maturzyści, pochodzący z rodzin wykluczonych cyfrowo.

W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie ruszyła akcja wydawania sprzętu komputerowego dla uczniów wykluczonych cyfrowo. Odbywa się to w ramach akcji jaką przygotował Zarząd Województwa Lubelskiego pod hasłem: „Lubelskie Wspiera Uczniów”. Do tegorocznych maturzystów oraz ósmoklasistów trafi 1900 tabletów, a po Wielkanocy dodatkowo także 300 laptopów.

Koszt ich zakupu to ponad 2,7 mln zł. Środki na ten cel pochodziły z budżetu województwa.

Uczniowie w naszym powiecie otrzymają z tej puli ponad 150 urządzeń, które pomogą im w zdalnej nauce, a do których do tej pory nie mieli dostępu. Trafią one do 48 szkół we wszystkich gminach powiatu.

- Zdaję sobie sprawę, że potrzeby w tym zakresie są dużo większe. Jestem jednak przekonany, że te 2200 tabletów i laptopów pomoże młodym ludziom dobrze przygotować się - mimo trudnej sytuacji - do czekających ich egzaminów. - wyjaśnia Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

- Przy realizacji zamówienia samorząd województwa skorzystał z zapisów ustawy specjalnej ograniczającej negatywny wpływ walki z koronawirusem. Właścicielem sprzętu będzie samorząd lub szkoła, a nie uczeń. Pozwoli to na korzystanie z tabletów i laptopów w celach edukacyjnych przez szkoły nie tylko w okresie epidemii - informuje Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Tablety oraz laptopy są wyposażone w kompletne oprogramowanie oraz bezpłatny dostęp do Internetu na okres 3 miesięcy, czyli do zakończenia roku szkolnego. Sprzęt jest sukcesywnie przekazywany starostom wszystkich powiatów województwa lubelskiego w celu rozdysponowania go na szkoły prowadzone przez powiaty i gminy według wykazów opracowanych przez Departament Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego UMWL.