Ta obwodnica jest dla Kraśnika jak aorta dla serca. W tym miesiącu rozstrzygnięcie przetargu na przebudowę drogi nr 833

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nikt nie ma wątpliwości, że modernizacja drogi nr 833 wraz z budową obwodnicy Kraśnika to bardzo ważna dla miasta i powiatu inwestycja, którą realizuje Województwo Lubelskie. Potwierdzili to samorządowcy, którzy spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej związanej z przebudową drogi nr 833.

W poniedziałek 1 czerwca w siedzibie kraśnickiego WORD-u spotkali się przedstawiciele wszystkich szczebli samorządu, poseł Kazimierz Choma, kierownictwo Zarządu Dróg Wojewódzkich na konferencji prasowej zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski związanej z przebudową drogi nr 833 a co za tym idzie budową obwodnicy północnej Kraśnika.

- Bardzo się cieszę, że Kraśnik doczeka się tej obwodnicy  - mówił marszałek Jarosław Stawiarski - O tą obwodnice przez 8 lat zabiegał burmistrz Włodarczyk. Te plany były, ale tak naprawdę one były odrzucane przez moich poprzedników w Urzędzie Marszałkowskim z partykularnych interesów. Ta obwodnica jest dla Kraśnika jak aorta dla serca. Bez niej z czasem ulica Urzędowska by się zaklinowała. Cieszę się, że są jeszcze pieniądze z Programu Operacyjnego i możemy przeznaczyć je na najbardziej potrzebną obwodnicę w woj. lubelskim - mówił marszałek.

Wspomniał też o bardzo istotnym znaczeniu tej drogi.

- Pamiętajmy, że ta droga skończy się wpięciem w drogę ekspresową S19. Z dzielnicy fabrycznej będzie można dojechać szybciej do stolicy województwa niż z jednego krańca Lublina na drugi. To będzie świadczyło o skoku cywilizacyjnym naszego miasta. Marzy mi się, żeby przy tej obwodnicy, przy strefie przemysłowej, czy też przy nowej strefie o której pan burmistrz myśli, wyrosły nowe zakłady przemysłowe bo to łącznie spowoduje impuls rozwojowy dla miasta Kraśnik. - mówił Jarosław Stawiarski.

Z tego, że niedługo ruszy budowa zadowolony jest także poseł Kazimierz Choma.

- Cieszę się, że władze województwa wsparły tę inwestycję. Ta obwodnica była w naszych umysłach, naszych planach od wielu lat. Teraz dzięki wieloletnim zabiegom ten projekt będzie zwieńczony sukcesem. Mam nadzieję, że da on kolejny impuls do rozwoju Kraśnika i powiatu - mówił kraśnicki parlamentarzysta.

Przebudowa drogi nr 833 to inwestycja z budżetu Województwa Lubelskiego, wsparta środkami unijnymi. Doceniają to też władze miasta.

- Chciałbym podziękować panu marszałkowi Stawiarskiemu za osobiste zaangażowanie jeśli chodzi o tę inwestycję. A jest to inwestycja bardzo ważna dla miasta. Biegnie ona obok przyszłego parku przemysłowego, obok fabryki łożysk, ale także obok tych terenów, które już teraz są inwestowane. Ta droga przybliża nas też do stolicy województwa, do lotniska. Siłą rzeczy staniemy się bardziej atrakcyjni gospodarczo - podkreślał burmistrz Wojciech Wilk.

Ale droga nr 833 ma jeszcze swoją część od Kraśnika w kierunku Chodla. Mówił o tym starosta Andrzej Rolla.

- Droga 833 to nie tylko zyska dla miasta ale i dla całego powiatu. Sporo tu powiedziano o połączeniu ze stroną lubelską. Ale ta droga w druga stronę biegnie przez Urzędów do Chodla i łączy się z drogą 747, która otwiera nam krótszą drogę do centralnej Polski. ja tą drogą codziennie się przemieszczam i wiem, jaka jest potrzeba by ją zrobić i ile lat mieszkańcy już oczekują na jej modernizację. Takiej inwestycji na tyle milionów dawno nie było - mówił starosta.

Obecnie Zarząd Dróg Wojewódzkich prowadzi procedurę wyłonienia wykonawcy. Firmy, które złożyły swoje oferty (pisaliśmy o tym tutaj) odpowiadają na zapytania ZDW i przesyłają swoje wyjaśnienia.

- Myślę, że w miesiącu czerwcu dokonamy już wyboru wykonawcy  - mówił w Kraśniku Dyrektor ZDW  Paweł Szumera - Podpisanie umowy będzie uzależnione od tego czy po tym wyborze firmy się odwołają czy nie. Jeżeli nie, to szybko podpiszemy umowę. Jeśli się odwołają, będziemy musieli czekać na rozstrzygnięcie Krajowej Izby Odwoławczej - mówił dyrektor.

Jeżeli wszystko poszło by po myśli drogowców z województwa na początku września plac budowy mógłby zostać przekazany wykonawcy, który będzie miał czas na wykonanie inwestycji do końca listopada przyszłego roku.

Wielu mieszkańców zastanawia się jak będzie przebiegała budowa, z której strony się zacznie. Jak powiedział na dyrektor Szumera, szczegółowy harmonogram określi już wykonawca, ale z doświadczenia wynika, że prace prowadzone powinny być od początku na całym odcinku.