Tarcza antykryzysowa dla samorządów. Dla powiatu i naszych gmin ponad 17 mln zł

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Rząd zrobił krok we wspieraniu samorządów w związku z pandemią. Uruchomiono Fundusz Inwestycji Samorządowych, z którego na inwestycje do gmin z naszego powiatu trafi ponad 17 mln zł. Z tej kwoty 5 mln zł otrzyma powiat.

O tarczy szczegółach poinformował podczas konferencji starosta Andrzej Rolla.

Pieniądze zostały podzielone odgórnie, a kwota która wpłynie do budżetów gmin, została obliczona na podstawie szczegółowych danych jednostki samorządowej – wzięto pod uwagę m.in. ilość i wartość inwestycji, dochody czy majątek samorządów. Pieniądze te mają rekompensować mniejsze wpływy z podatków jakie będą, w związku z covidem, w budżetach gmin i powiatów.

Pieniądze samorządy będą mogły wydać na inwestycje, lub np. wkład własny do projektów unijnych.

- Są to bardzo oczekiwane środki, z których będziemy mogli zaplanować nowe inwestycje bądź dokończyć te, które są w trakcie realizacji - mówił starosta Andrzej Rolla.

I tak do powiatu kraśnickiego trafi 5 mln 076 tys. 702 zł.

Pieniądze dla gmin są następujące:

- Miasto Kraśnik - 4 mln 052 tys. 220 zł

- Gmina Annopol - 1 mln 735 tys. 849 zł

- Gmina Wilkołaz - 1 mln 615 tys. 321 zł

- Gmina Urzędów - 843 tys. 202 zł

- Gmina Trzydnik Duży - 838 tys. 826 zł

- Gmina Zakrzówek - 804 tys. 715 zł

- Gmina Dzierzkowice - 632 tys. 147 zł

- Gmina Kraśnik - 570 tys. 018 zł

- Gmina Gościeradów - 500 tys. zł

- Gmina Szastarka - 500 tys. zł

Prawdopodobnie na początku sierpnia wojewoda ogłosi nabór a we wrześniu pieniądze powinny trafić do samorządów. Co ważnie nie trzeba będzie ich wydawać koniecznie w tym roku.

Wadze powiatu podsumowały także dotychczasowe działania związane z tarczą antykryzysową na terenie powiatu.

- Powiatowy Urząd Pracy w Kraśniku na realizację Tarczy Antykryzysowej otrzymał kwotę 19 mln zł. Do dnia dzisiejszego przedsiębiorcom z powiatu kraśnickiego wypłaciliśmy kwotę ponad 14 mln zł,. Były to mikropozyczki, dofinansowanie jednoosobowych działalności gospodarczych a także dofinansowania kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników. - mówił podczas konferencji w powiecie dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Krzysztof Grzegorczyk.

Z ZUS do kraśnickich przedsiębiorców trafiło ponad 14 mln zł. Wojewódzki Urząd Pracy dla 16 przedsiębiorców z naszego terenu z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń pracowniczych wypłacił kwotę ponad 10 mln zł. Łącznie w ramach wsparcia  związanego z pandemią dla przedsiębiorców, wg. danych przekazanych przez władze powiatowe wypłacono ponad 40 mln zł.

Chętni nadal mogą zgłaszać się do kraśnickiego Urzędu Pracy z wnioskami o wsparcie.

Obecnie 93% wniosków jakie wpłynęły do kraśnickiego PUP na mikropożyczki w ramach Tarczy zostało już rozpatrzone. Prawie połowa wniosków na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników została już załatwiona, a tylko ok 11% wniosków na dofinansowanie jednoosobowych działalności czeka jeszcze na rozpatrzenie.