Autobusowi MPK stuknął milion kilometrów. Miasto planuje zakup pojazdów niskoemisyjnych

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

We wtorek 23 czerwca miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Po raz pierwszy w historii licznik jednego z autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Kraśniku - Autosana H7.20.07.01 Solina City o numerze bocznym #107 - wyzerował się. To oznacza, że pokonał on milion kilometrów. Dodatkową okazję do świętowania miał jeden z jego kierowców, bo właśnie minęło 31 lat pracy „za kółkiem”.

- Jest to autobus wyprodukowany w Polsce, w zakładach Autosana w Sanoku. Produkowany jest na podwoziu firmy Mercedes Benz 815, również silnik ma mercedesowski, natomiast pozostałe podzespoły i nadwozie są krajowej produkcji. Auto cechuje się bardzo niskim zużyciem paliwa jak na tę pojemność, tylko 20 litrów na 100 km, i dość dobrą pojemnością pasażerską jak na swoje gabaryty. Według przepisów zabiera 40 osób, a w ruchu miejskim czasami nawet 50 osób jest w stanie się do niego zmieścić – zachwala autobus Maks Bratko, kierownik ds. eksploatacji w MPK Kraśnik.

Co ważne wspomniany autobus mimo przebiegu i wieku nadal nieźle się spisuje. Przez cały okres jego użytkowania obyło się bez większych awarii. To z pewnością z jednej strony dowód na solidność produkcji, ale z drugiej dowód na to jak dbali o niego użytkujący go kierowcy i obsługa techniczna MPK. Jeśli chodzi o kierowców, to za kółkiem tego akurat pojazdu zasiadał nieżyjący już Piotr Pochwatka, a nadal jeżdżą nim Rafał Krzysztoń i Witold Długosz. Ostatni z nich, pan Witold, świętował przy okazji 31 lat pracy jako kierowca. Nie obyło się więc bez gratulacji i życzeń, które złożyli między innymi prezes spółki Grzegorz Mazurek i wiceburmistrz Piotr Janczarek.

Utrzymanych w dobrym stanie, ale wiekowych już i z dużym przebiegiem autobusów w taborze MPK jest więcej. Jak zapewniają jednak władze miasta systematycznie ma się to zmieniać.

Miasto podejmuje szereg różnego rodzaju działań zmierzających do tego, by spółkę modernizować. W ubiegłym roku zostały poczynione bardzo duże inwestycje jeżeli chodzi o bazę, a teraz jesteśmy w trakcie opracowywania wniosku do funduszy norweskich. Mowa jest w nim o zakupie kilku nowoczesnych autobusów, zero- albo niksoemisyjnych – zapowiada wiceburmistrz Piotr Janczarek.