Obwodnica północna. Odwołań nie było, można budować!

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

4 czerwca Wojewoda Lubelski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej związanej z rozbudową drogi nr 833 na terenie Kraśnika, w tym z budową tzw. obwodnicy północnej. Oznacza to, że formalnie budowa może się rozpocząć. Zarząd Dróg Wojewódzkich wyłonił już wykonawcę i dziś w południu podpisze z nim umowę. Oznacza to, że w tym miesiącu rozpocznie się ta długo wyczekiwana inwestycja.

16 czerwca ZDW wyłoniło wykonawcę inwestycji. Zostało nim kraśnicko-sandomierske konsorcjum: PBI Infrastruktura SA z Kraśnika (lider) i PBI WMB sp. z o.o. z Sandomierza, które zaoferowało najniższą kwotę. Od decyzji nikt się nie odwołał. Dziś więc w Kraśniku, przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich podpiszą z wykonawca umowę. Dzięki temu będzie można przekazać mu plac budowy, która będzie mogła się rozpocząć.

Stanie się to także dzięki decyzji jaką wydał wojewoda (tzw. ZRID), która jest formalną zgodą na rozpoczęcie inwestycji. Na jej podstawie Zarząd Dróg Wojewódzkich może już przejmować wszystkie działki i obiekty, na których będzie realizowana inwestycja, a które nie były jej własnością.

Pod samą tylko drogę ZDW przejmie ok. 600 działek, a do tego dojdą jeszcze prace na innych terenach związanych z przebudową systemów teletechnicznych, oświetlenia czy budowę lub przebudowę innych dróg leżących w "towarzystwie" drogi 833 oraz np. zjazdów na posesje.

Ich właściciele dostaną za nie odszkodowania, po dokonaniu wyceny przez biegłego. Dotyczy to m.in. działkowców, których ogródki zostaną przejęte pod drogę. Wcześniej grunty musiało Rodzinnym Ogrodom Działkowym formalnie przekazać miasto, bo bez tego działkowcy nie mogli by się starać o pieniądze za swoje ogródki.

- Z naszej strony formalności i kwestie własnościowe związane z przekazaniem nieruchomości Rodzinnemu Ogrodowi Działkowemu „Marzenie" zostały załatwione. - informuje burmistrz Wojciech Wilk - Na dwie działki, na których obecnie położone są ogródki, zostały wydane ostateczne decyzje oddające je w  użytkowanie ROD. Dzięki temu ROD dostanie odszkodowanie za prawo użytkowania, a działkowcy za budynki, budowle i nasadzenia - tłumaczy burmistrz.

Tak jak kiedyś informowaliśmy władze miasta wspierają też działkowców by nieopodal mogły powstać nowe tereny pod ogródki działkowe.

- Miasto kupiło dodatkowy teren od prywatnego właściciela, na którym będą mogły powstać nowe ogródki. Zostanie on przekazany w użytkowanie właśnie w ramach odszkodowania w związku z budową drogi wojewódzkiej 833. Obecnie procedurę z tym związaną prowadzi Lubelski Urząd Wojewódzki - informuje Urząd Miasta.