Umowa podpisana. Drogowcy jak najszybciej chcą wejść na plac budowy

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tak jak zapowiadaliśmy, we wtorek 7 lipca, w sąsiedztwie drogi, która ma być przebudowywana podpisano umowę na prace związane z obwodnicą północną Kraśnika i nową wersją części ul. Urzędowskiej. Jeśli nie będzie specjalnych przeszkód już w przyszłym tygodniu na miejscu powinni pojawić ekipy wykonawcy, abyśmy w listopadzie przyszłego roku mogli pojechać odnowioną drogą.

Umowę ze strony Zarządu Dróg Wojewódzkich podpisał dyrektor Paweł Szumera w towarzystwie marszałka Jarosława Stawiarskiego, a ze strony wykonawców: PBI Infrastruktura i PBI WMB Mieczysław Wilk i Bartłomiej Kotwica.

Radości z tego faktu nie krył poseł Kazimierz Choma.

- Przetarg rozstrzygnięty, wygrała firma Polska, i bardzo dobrze, dla naszego kraju, dla naszej małej ojczyzny. Ta obwodnica ma duże znaczenie, bo w ślad za otwarciem ściany wschodniej przez Via Carpathię, S19, ma powstać  też strefa przemysłowa przy Fabryce Łożysk Tocznych. Stwarza to dodatkowe atuty dla potencjalnych inwestorów - powiedział na podpisaniu umowy poseł Kazimierz Choma.

O tym, jak ważna jest to inwestycja, mówił marszałek Jarosław Stawiarski, który walczył o nią bardzo mocno.

- To wielki dzień dla Kraśnika. Koniec koszmaru ul. Urzędowskiej. I to co bardzo ważne, że dzięki tej drodze zawitają do nas nowe firmy, które chętniej będą inwestować w Strefie Ekonomicznej, a może i tutaj, z tyłu (podpisanie umowy miało miejsce na parkingu przy markecie Carrefour), za niedługi czas, gdzie ma powstać kolejna Strefa, którą mam nadzieję razem z miastem będzie tworzyło Starostwo Powiatowe - powiedział marszałek Jarosław Stawiarski.

Województwo chce iść za ciosem i wyremontować jak najszybciej resztę tej drogi.

- Zarząd Dróg Wojewódzkich projektuje już pozostałą część 833 od dzielnicy fabrycznej, poprzez obwodnicę Urzędowa aż do obwodnicy Chodla. Mam nadzieję, że w przyszłym roku, jeśli będą pieniądze, będziemy realizować kolejny odcinek od dzielnicy fabrycznej do obwodnicy Urzędowa, a jak pozwolą finanse do samego Chodla, żeby zakończyć tę bardzo potrzebną inwestycję. Wszystko dla mieszkańców, wszystko dla regionu - dodał marszałek.

Z przebudowy tej drogi cieszą się też władze powiatu.

- Droga nr 833 łączy się z drogą 747 a dalej most w Kamieniu i otwiera się centralna Polska. Otwiera nam się możliwość do wymiany handlowej i inwestycji w całej Polsce. Mieszkańcy są wdzięczni panu marszałkowi za tę inwestycję. Dziękuję panu Premierowi, że ta Polska wschodnia jest doinwestowana i doceniona, będzie mogła stanąć w konkurencję z Polską zachodnią i na pewno tę konkurencję wygra bo tu mieszkają ludzie bardzo pracowici i uczciwi - mówił starosta Andrzej Rolla.


Czytaj więcej:

Obwodnica północna Kraśnika coraz bardziej realna

Kto zbuduje obwodnicę północną Kraśnika?


Prezes firmy PBI Infrastruktura deklarował, że zakładany termin zakończenia budowy - listopad 2021 zostanie dotrzymany.

- Koniec listopada przyszłego roku to termin bardzo ambitny. Pamiętajmy, że mamy do zbudowania ponad 5 km nowej drogi i ok 3 km przebudowy obecnej ul. Urzędowskiej. Poza tym to nie tylko budowa drogi, ale przebudowa linii energetycznych, kanalizacji, linii ciepłowniczej, wodociągu, więc do robót będziemy chcieli przystąpić jak najszybciej. Mamy doświadczenie w podobnych inwestycjach i zakładamy, że wyrobimy się w założonych terminach - mówił prezes PBI Infrastruktura Mieczysław Wilk.

Do załatwienia są pewne sprawy formalne pomiędzy zamawiającym i wykonawcą i może nawet w przyszłym tygodniu uda się rozpocząć pierwsze prace.

- Roboty musimy prowadzić równolegle. Ten odcinek nowobudowany, i wyburzenia na ogródkach działkowych i przebudowę zwłaszcza tych sieci podziemnych - musimy od nich rozpocząć i one będą prowadzone w różnych miejscach jednocześnie - mówił prezes Wilk.

Część prac jakie przez ponad rok będą prowadzone na tej drodze wiązać się będzie z utrudnieniami głównie na ul. Urzędowskiej i przylegającymi do niej terenami. Na pewno trzeba się będzie liczyć z możliwymi objazdami i ruchem wahadłowym.