Paradowali klasykami, by wspomóc rehabilitację Marka

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tak jak zapowiadaliśmy, w niedzielę 19 lipca odbyła się Pierwsza Parada Klasyków. Udział wzięło w niej około 80 różnego rodzaju pojazdów. Prezentacja zabytkowych, ale nie tylko, aut połączona była z akcją charytatywną, której celem jest zbiórka środków na leczenie i rehabilitację Marka Machaja.

Wydarzenie rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele parafialnym w Popkowicach. Stamtąd uczestnicy parady przejechali przez Zadworze, gdzie mieszka zmagający się ze skutkami udaru Marek Machaj, Urzędów i Kraśnik, a ostatnim przystankiem była Stróża i Restauracja Dworska. Pogoda trochę pokrzyżowała plany, nie udało się zrobić przystanku i licytacji w Urzędowie, ale doszło do nich w Niebieskim Młynie w Kraśniku. Tam nowych właścicieli znalazły różnego rodzaju fanty, między innymi obrazy przekazane przez Pawła Cieślika, płyty z autografami Krzysztofa Cugowskiego i Zenka oraz zaproszenie na lot paralotnią. Mini koncert dała też nasza młoda utalentowana wokalistka Kinga Wołoszyn. 

W kawalkadzie samochodów najwięcej było wytworów polskiej motoryzacji, Fiatów 125p i 126p, Polonezów, ale znalazły się w niej też chociażby Porsche, Mustangi, Mercedesy czy kiedyś bardzo pospolite, a teraz już unikatowe, Trabant czy Żuk. Ozdobą była niewątpliwie radziecka limuzyna – gaz czajka. Było też kilka motocykli, między innymi kultowa MZ Trophy.

- Wyprawę śladem historii poloneza musieliśmy odłożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość, ale nie wycofaliśmy się z planów pomocy Markowi Machajowi. Udało się ten cel połączyć z jedną z moich pasji i zorganizować paradę klasyków. Będąc wczoraj u Marka, powiedziałem mu: bierz się chłopie w garść bo w przyszłym roku jedziemy razem. Widziałem błysk w jego oku i to była najlepsza nagroda i najlepsze podziękowanie za wszystkie poniesione trudy i to, co udało się zorganizować – mówi Tomasz Franc, pomysłodawca parady.

Wspomóc rehabilitację pana Marka można za pośrednictwem fundacji siepomaga.pl.

Jak zapowiadają organizatorzy, była to pierwsza, ale z pewnością nie ostatnia taka parada.

 

Nasze zdjęcia z tego wydarzenia możecie obejrzeć tutaj.