• hetman

Panie z KGW Mniszek edukują i tworzą kulinarną książkę

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Co trzeba zrobić, by dobrze poznać dany region, dowiedzieć się, jakie jest jego dziedzictwo kulturowe? Oczywiście trzeba zgłębić jego historię, poznać zabytki, ludzi, ale warto też między innymi popróbować specjałów lokalnej kuchni, których przepisy i receptury przekazywane są z pokolenia na pokolenie. O zachowanie i przekazywanie lokalnych tradycji związanych z kulturą żywienia właśnie, postanowiły zadbać panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Miniszku.

- Mamy ambicję doprowadzania do zmiany w postrzeganiu pań na wsi. Kobiety wiejskie to nie tylko samo gotowanie pierogów czy bigosu. Podejmujemy próby pokazania, że może być inaczej. W realizacji naszych ambicji spotykamy się z wielką sympatią i wsparciem ze strony pracowników Urzędu Gminy w Gościeradowie, a przede wszystkim wójta gminy pana Mariusza Szczepanika. Na początku roku jako Koło Gospodyń Wiejskich w Mniszku zgłosiliśmy dwa projekty w ramach realizacji zadania publicznego organizowanego przez Urząd Gminy Gościeradów. Pierwszy to „Zachowanie i przekazywanie tradycji lokalnych związanych z kulturą żywienia”, a drugi „Działanie na rzecz utrzymywania więzi społecznych w układzie wielopokoleniowym” - mówi przewodnicząca KGW w Mniszku Anna Lenard.

Oba projekty uzyskały pozytywne oceny zarówno komisji konkursowej, jak i Wójta Gminy, ale niestety epidemia Covid 19 spowodowała konieczność weryfikacji przyjętych pierwotnie założeń. Wiązało się to z koniecznością znacznego ograniczenia liczby osób, które mogły aktywnie uczestniczyć w planowanych przedsięwzięciach, jak również z przesunięciem terminów realizacji. Aktualnie mniszeckie gospodynie są etapie realizacji pierwszego projektu dotyczącego tradycji lokalnych związanych z kulturą żywienia. Składa się ona z dwóch części.

- Pierwsza związana jest z próbą stworzenia zbioru przepisów lokalnych związanych z naszą małą społecznością: sołectw Mniszek i Łany. Oczywiście same przepisy to nie wszystko. Zależy nam również na pozyskaniu przekazów związanych z jedzeniem, z tym co spożywano zarówno na co dzień, jak i od święta. Siłą rzeczy zbiór przepisów i wspomnień związanych z kulturą żywienia nie może być i nie jest ograniczony do obszaru Mniszek i Łany. Będzie on zapisany w wersji elektronicznej i ogólnie dostępny na naszej stronie. My zapewniamy redakcję zbioru, a autorami są wszyscy, którzy chcą się podzielić informacjami z nami i odbiorcami naszych przekazów. Autorzy to osoby wymienione z imienia i nazwiska, tylko z imienia lub jako osoba anonimowa – wyjaśnia przewodnicząca KGW w Mniszku.

Gromadzenie przepisów jest w trakcie. Można je przesyłać na skrzynkę e-mailową: kTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz za pośrednictwem komunikatora KGW na stronie facebook.pl. Termin nadsyłania propozycji mija 16 sierpnia 2020r., ale także później będzie możliwość uzupełnienia zbioru.

Druga część projektu, która zakończyła się 17 lipca 2020r., związana była z organizacją warsztatów kulinarnych dla dzieci młodzieży, Chodziło o przekazywanie tradycji, zasad, kultury i przepisów związanych z jedzeniem i żywieniem.

- Zainteresowanie było większe, ale ze względów bezpieczeństwa przyjęliśmy, że liczba uczestników warsztatów nie powinna przekraczać 10 uczniów ze szkoły podstawowej lub średniej. Program zajęć obejmował: praktyczną naukę nakrywania stołu do posiłków, wspólny posiłek, naukę przygotowywania zdobienia stołu między innymi z wykorzystaniem kwiatów ogrodowych oraz naukę przygotowywania posiłków – informuje przewodnicząca Anna Lenard.

W jadłospisie znalazły się między inni zupa jarzynowa, kotlet mielony, żur na bogato, kasza jęczmienną z gulaszem wieprzowym, sałatki. Na zakończenie uczestnicy warsztatów otrzymali nagrody w formie porcelanowych filiżanek ze spodkiem z motywem ludowym oraz imienne certyfikaty potwierdzające uczestnictwa w warsztatach.

 

Artykuł ukazał się w wydaniu Gońca Gazety Powiatowej z 22.07.2020 r.