• hetman

Umowa na rewiatalizację byłej przychodni podpisania. Za trzy lata powstanie tu nowy ośrodek dla niepełnosprawnych, starszych oraz ich rodzin

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W czwartek 3 września w Kraśniku, na terenie byłej przychodni przy al. Niepodległości w Kraśniku, przedstawiciele powiatu kraśnickiego i janowskiego podpisały z Marszałkiem Województwa umowę na dofinansowanie projektu związanego z powstaniem obiektów, które służyć będą osobom niepełnosprawnym, starszym oraz ich rodzinom. To projekt na ponad 17 mln zł, którego realizacja skończyć się ma w kwietniu 2023 roku.

Dwa powiaty, kraśnicki i janowski, złożyły wspólny wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego na odnowę dwóch obiektów, które po jej realizacji służyć mają celom związanym ze sprawami społecznymi. Zyskał on akceptację Zarządu województwa i otrzymał dofinansowanie.

W ramach projektu realizowanego w Kraśniku powiat ma zrewitalizować obszar po dawnej przychodni specjalistycznej przy al. Niepodległości na potrzeby Środowiskowego Centrum Wsparcia. Budynek dawnej przychodni, oddany w 1990 roku, od ponad 8 lat stoi pusty.

- To największa inwestycja w historii naszego powiatu. Obiekt będzie służył całemu powiatowi. Jednocześnie będzie mogło przebywać w nim ponad 75 osób. Spełni on oczekiwania wszystkich osób. - mówił starosta Andrzej Rolla.

Celem projektu będzie włączenie do życia społecznego osób niepełnosprawnych, będących pod stałą opieką rodziny, poprawiając jednocześnie osobom niepełnosprawnym dostęp do usług społecznych, kulturalnych i rekreacyjnych.

W strukturze Środowiskowego Centrum Wsparcia będzie działać  Środowiskowy Domy Samopomocy dla osób z Autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną. Powstanie też Środowiskowy Dom Samopomocy „ŚDS – typu C”, który będzie wspierał osoby wykazujące inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych, czyli osoby starsze z objawami demencji starczej, chorobą alzheimera, itp.

W ramach Centrum działać też będzie Centrum Opiekuńczo Mieszkalne dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osób dorosłych ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

- Projekt jest świetny. Cieszę się, że na tym pięknym terenie w centrum miasta nie powstał kolejny supermarket ale miejsce gdzie każdy z nas może mieć rodzinę czy znajomego czy za parę lat sam się tutaj znaleźć. My jako rząd i samorządy powinniśmy iść i idziemy w kierunku opieki nad seniorami, opieki nad tymi słabszymi którzy sami nie mogą sobie poradzić. Cieszę się, że w Kraśniku, w Janowie jest to realizowane - mówił marszałek Jarosław Stawiarski.

Wartość projektu realizowanego w Kraśniku: 17 071 427,06 zł brutto z czego 11,8 mln zł wyniesie unijne dofinansowanie.

- Jest to pierwszy zintegrowany projekt w tej perspektywie finansowej - mówiła Anna Brzyska, dyrektor Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim. - Jest to projekt realizowany w obszarze infrastruktury społecznej. To szczególny obszar na który zwraca uwagę Komisja Europejska. Gdy będą u nas przedstawiciele Komisji Europejskiej zarekomenduję, żebyśmy tutaj przyjechali i pokazali aspekt deinstytucjonalizacji. Ten projekt będzie miał swoje wymierne efekty - chwaliła inicjatywę dyrektor z UMWL.

Działania jakie przeprowadzone zostaną w Kraśniku i Janowie Lubelskim odbędą się w ramach projektu "Poprawa jakości dostępu do usług społecznych i medycznych poprzez dostosowanie infrastruktury w powiecie kraśnickim i janowskim". Zostały one wyłonione w procedurze pozakonkursowej w ramach Działania 13.3 Rewitalizacja obszarów miejskich RPO WL 2014-2020.

Fotorelację z podpisania umowy można obejrzeć na naszej stronie.