Petycja w sprawie 5G. Burmistrz WiFi nie wyłączy

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W marcu tego roku do Urzędu Miasta wpłynęła petycja Koalicji Polska Wolna od 5G "Stop zagrożeniu zdrowia i życia". Większość radnych na ostatniej sesji uznało ją za zasadną. Burmistrz uważa uchwałę " za wadliwą prawnie i niepotrzebną" i WiFi w szkołach wyłączać nie zamierza.

Inicjatorzy petycji - Koalicji Polska Wolna od 5G  - wnosili m.in. o to by Rada Miasta wyraziła negatywne stanowisko wobec: "wielokrotnego zwiększania od 1.1.2020r. dopuszczalnego poziomu ekspozycji mieszkańców na pole elektromagnetyczne, wprowadzania standardu standardu 5G bez wcześniejszego zbadania wpływu tej technologii na zdrowie mieszkańców". Wnoszący petycję chcieli też by Rada Miasta zaleciła by "zdemontowano istniejące sieci Wi-Fi w szkołach oraz nakazano przełączanie na lekcjach telefonów komórkowych w tryb samolotowy oraz zakazano ich używania na przerwach poza celami związanymi z informowaniem rodziców lub w celach alarmowych".

Żądano też by Rada Miasta "zobowiązała się do przeprowadzenia kampanii informacyjnych dla mieszkańców nt. zagrożeń zdrowotnych związanych z PEM" (sztuczne pola elektromagnetyczne). Całą petycję można przeczytać tutaj.

Po przejściu całej procedury petycja trafiła na ostatnią sesję Rady Miasta i po dyskusji radni ją uznali.  ZA głosowali: Jan Albiniak, Zbigniew Bartysiak, Anna Jaszowska, Jarosław Jamróz, Jerzy Misiak, Agnieszka Lis, Tomasz Saj, Marian Tracz i Iwona Włodarczyk; PRZECIW byli: Paweł Kurek, Krzysztof Latosiewicz, Angelika Marcinkowska, Zbigniew Marcinkowski, Jacek Michalczyk, Krzysztof Ślusarz; WSTRZYMALI SIĘ: Agnieszka Lenart, Dorota Posyniak, Wioletta Wilkos.

W uzasadnieniu uchwały stwierdzono m.in., że "podstawowym zadaniem przedstawicieli władz każdej jednostki samorządu terytorialnego jest dbanie o bezpieczeństwo i zdrowie jej mieszkańców".

Na decyzję radnych zareagował burmistrz Wojciech Wilk.

- Nie zamierzam wyłączać dzieciom sieci WiFi w szkołach. Nie będę realizował postanowień tej uchwały, bowiem uważam ją za wadliwą prawnie i niepotrzebną. Moim zdaniem poruszana tematyka leży poza kompetencjami Rady Miasta. - stwierdził Burmistrz Kraśnika.

- Eksperci rządowi skontaktowali się już z magistratem i chcą pomóc radnym w uzyskaniu pełnej, merytorycznej wiedzy na temat sieci 5G. Zwłaszcza, że inwestycje związane z jej budową są jednym z filarów współpracy polsko-amerykańskiej i w tej sprawie wiceprezydent Mike Pence podpisał stosowną deklarację z premierem Morawieckim. Mamy nadzieję, że temat jeszcze na forum Rady Miasta powróci. - stwierdził Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza.

foto ilustracyjne/pixabay