Urzędów świętował Niepodległość

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tylko do mszy świętej w intencji Ojczyzny ograniczyły się tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Urzędowie. Ze względu na epidemię i związane z nią obostrzenia były one zupełnie inne niż ubiegłych latach, bez pocztów sztandarowych, bez asysty strażaków i orkiestry dętej. Urzędowska świątynia również nie była tak licznie wypełniona wiernymi jak w normalnych warunkach.   W uroczystej mszy uczestniczyli m.in: starosta kraśnicki Andrzej Rolla,  burmistrz Gminy Urzędów Paweł Dąbrowski i  przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Jagiełło.

Po mszy słowo do zgromadzonych skierował burmistrz Dąbrowski, który apelował:

Dzisiejsze czasy – ze względu na panującą epidemię są naprawdę bardzo trudne. Nie możemy jednak zmarnować tego o co, walczyły poprzednie pokolenia. Dlatego rodzi się refleksja. Czy potrafimy dobrze wykorzystać wolność wywalczoną przez poprzednie pokolenia? Czy umiemy się z niej cieszyć? Czy pielęgnujemy ją należycie? Dziś żyjemy w wolnej Polsce, w zjednoczonej Europie. Każdy z nas może swobodnie wyrażać swoje poglądy. Mamy możliwość decydowania o sobie – o tym gdzie i jak chcemy żyć. Nie wolno nic narzucać, warto jednak podkreślać, że w sprawach najważniejszych niezależnie od dzielących nas poglądów, różnic politycznych, które są przecież rzeczą normalną, powinniśmy umieć się porozumieć.”

Po nim głos zabrał starosta Andrzej Rolla. Wspomniał on ogromnej daninie krwi, jaką złożyli nasi przodkowie, aby Polska odzyskała niepodległość i suwerenność,  a obowiązkiem obecnego pokolenia jest dbać o wolną Ojczyznę, bo wolności wywalczonej przez naszych przodków nie otrzymaliśmy raz na zawsze.

Po uroczystościach religijnych miało miejsce skromne, symboliczne złożenie kwiatów w miejscach pamięci narodowej na terenie gminy Urzędów. W ciszy i bez udziału publiczności władze powiatu i władze Urzędowa złożyły symboliczne wiązanki przy pomniku Józefa Piłsudskiego, Orląt Lwowskim, Aniele Wolności i Mogile Legionistów.