Kredyt hipoteczny kalkulator - jak z niego korzystać?

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Na pewnym etapie swojego życia, każdy zaczyna marzyć o własnym mieszkaniu lub domu. Jednak nim rozpoczniesz żmudne przeprowadzanie procesu kredytowego, który w zależności od stopnia skomplikowania sprawy może zająć od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, warto sprawdzić jak duże masz szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej.

W tym celu przyda Ci się uwzględniający kredyt hipoteczny kalkulator dostępny na https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne .

Czym jest kredyt hipoteczny?

Mianem kredytu hipotecznego określa się udzielenie środków pieniężnych przez jeden podmiot, czyli kredytodawcę drugiemu, czyli kredytobiorcy, z uwzględnieniem zabezpieczenia takiej transakcji. To oznacza, że w przypadku zaprzestania spłat rat kredytu, bank może zająć nieruchomość, która stanowi zabezpieczenie.

Najczęściej tego typu kredytów udziela się na zakup mieszkania lub domu. Z uwagi na wysokość zobowiązania, bank potrzebuje swego rodzaju zapewnienia, że klient będzie wypłacalny. Dlatego też proces kredytowy trwa tak długo. W jego toku sprawdzane są wszelkie aspekty związane z nieruchomością, która ma zostać objęta hipoteką.

Gdzie można wziąć kredyt hipoteczny?

Kredytu hipotecznego może udzielić tylko i wyłącznie podmiot, który wymieniono w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo Bankowe. Są to banki krajowe, instytucje kredytowe, które prowadzą działalność transgraniczną, działające na terenie Polski oddziały banków zagranicznych oraz oddziały instytucji finansowych, a także kasy oszczędnościowo-kredytowe.

Jako że cały proces jest ściśle uregulowany prawem bankowym, instytucje pozabankowe nie są uprawnione do realizacji kredytów pod hipotekę.

Czy wzięcie kredytu hipotecznego jest proste?

Niestety, proces ubiegania się o kredyt hipoteczny jest dość skomplikowany. Banki wymagają szeregu dokumentów. Ich szczegółowa lista jest zawsze określana przez konkretną instytucję, w której starasz się o kredyt. Mogą być to między innymi: kopie dwóch dokumenty tożsamości, dokumentacja związana z zatrudnieniem, osiągane dochody oraz wydatki gospodarstwa domowego. Duże znaczenie dla banków ma również ilość osób na utrzymaniu, ewentualne dodatkowe zobowiązania potencjalnego kredytobiorcy, a także to, na ile lat zawarta została umowa o pracę w danym przypadku.

Dodatkowo konieczne jest wniesienie tak zwanego wkładu własnego, który wynosi zazwyczaj co najmniej kilkanaście tysięcy. Jego dokładna wysokość jest uzależniona od wartości nieruchomości, a także procentowo określonego wkładu własnego, wymaganego przez dany bank. Jest jednak tylko kropla w morzu dokumentacji, jaką trzeba zgromadzić, aby móc skutecznie ubiegać się o kredyt hipoteczny.

Czym jest kalkulator kredytu hipotecznego?

Kalkulator kredytu hipotecznego – Totalmoney to niezwykle wygodne narzędzie, które umożliwia uzyskanie pewnego obrazu sytuacji dotyczącej możliwości finansowania przez bank. Wykorzystując go, musisz podać szereg danych, takich jak: własne dochody, zobowiązania, interesujący Cię okres kredytowania, typ rat czy ilość osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym. Wszystkie te informacje są przeliczane przez system i pozwalają uzyskać między innymi informację o posiadanej zdolności kredytowej oraz wysokości raty dla nieruchomości o wskazanej wartości.

Kalkulator zdolności kredytowej w dużej mierze pozwala ocenić szanse na uzyskanie zobowiązania, jakim jest kredyt hipoteczny. To szybka opcja na pozyskanie informacji online bez konieczności odwiedzania doradcy kredytowego czy placówki banku. Co więcej, jest to narzędzie darmowe, więc nie musisz dokładać sobie dodatkowych kosztów do bardzo obciążającego budżet zobowiązania, jakim jest kredyt hipoteczny. Kalkulator zdolności kredytowej dostępny jest przez wyszukiwarkę i nawet nie musisz pobierać żadnego dodatkowego oprogramowania. 

Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora?

Analizując kredyt hipoteczny, kalkulator rat daje możliwość szybkiego i wygodnego sprawdzenia, czy w ogóle stać Cię na określoną nieruchomość. Dzięki temu możesz oszczędzić sobie załatwiania dokumentacji kredytowych oraz gromadzenia wkładu własnego. Kalkulator jest w pełni darmową opcją na sprawdzenie kosztów kredytu, jak również porównanie ofert poszczególnych banków.

Warto pamiętać, że banki mogą naliczać zróżnicowane prowizje oraz stosować inne oprocentowanie. To sprawia, że raty kredytu w poszczególnych bankach mogą różnić się nawet o kilkadziesiąt czy kilkaset złotych - w zależności od wartości nieruchomości. Dodatkowo kalkulator nie jest w żaden sposób zobowiązujący ani nie wpływa na zdolność kredytową. Pozwala jedynie na dokonanie podstawowych obliczeń na podstawie Twoich deklaracji.

W kalkulatorze możesz wpisywać oraz usuwać dane wielokrotnie. Znacząco ułatwi Ci więc on porównywanie wielu różnorodnych ofert. Jest to lepsze wyjście niż liczenie samodzielnie kosztów wynikających z wielu kolejnych ofert.