Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe kupiło nowe ambulanse. Jeden trafi do Kraśnika

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Sześć nowych, kompletnie zabudowanych ambulansów sanitarnych kupiło Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie. Zakup został zrealizowany z własnych środków. Jedno z aut trafi do Kraśnika.

Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 2,7 mln zł.

- Ratownicy medyczni są na pierwszej linii frontu walki z covidem, to oni niejednokrotnie ratują ludzkie życie. Jestem przekonany, że te nowoczesne i dobrze wyposażone karetki okażą się bardzo przydatne w ich codziennej pracy - mówił marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Ambulanse zabudowane są na bazie samochodu Mercedes Sprinter. Posiadają automatyczną skrzynię biegów, dzięki czemu eksploatacja pojazdu podczas interwencji będzie bardziej efektywna. Jak wspomnieliśmy na wstępie, jedna z karetek trafi do Kraśnika. Pozostałe zasilą tabor lubelskich podstacji Śródmieście i Czechów oraz filii WPR w Łęcznej.

Co ciekawe nowe ambulanse są w kolorze żółtym. Związane jest z rozporządzeniem ministra zdrowia, w myśl którego do 1 stycznia 2028 roku wszystkie pojazdy systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego mają być właśnie w tym kolorze. Chodzi o to, aby nie były mylone z karetkami transportowymi, często prywatnymi, a także by były lepiej widoczne.

Zakupione pojazdy, wyposażone w najnowszy sprzęt, zapewnią nie tylko lepsze warunki pracy ratownikom, lecz również usprawnią dotarcie do pacjentów wymagających pomocy medycznej.

Dokładnie rok temu także do Kraśnika trafiła nowa karetka, tym razem sfinansowana z ministerialnego "Programu wymiany ambulansów".