Nie marnuj jedzenia, przekaż je potrzebującym. W Kraśniku działa "Jadłodzielnia"

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W Polsce co roku marnuje się 9 mln ton żywności, z czego 2 mln w naszych domach. Wyrzucamy jedzenie najczęściej dlatego, że kupiliśmy go za dużo lub też kupione produkty nam nie smakują. Teraz dzięki powstaniu w Kraśniku "Jadłodzielni" jedzenie możemy przekazać innym.

"Jadłodzielnia" to po prostu lodówka lub szafka postawiona w miejscu ogólnie dostępnym, gdzie ludzie mogą zostawiać żywność, której mają w nadmiarze. Ci, którzy jej potrzebują bo sami nie mają, mogą częstować się tym, co pozostawili inni.

Punkty, w których można zostawić żywność pojawiły się też w Kraśniku. Od poniedziałku, 21 grudnia, ruszyła "Jadłodzielnia Kraśnicka". Szafki, w których będzie można zostawiać jedzenie zlokalizowane są w przedsionku przy wejściu do CKiP oraz przed wejściem do Urzędu Miasta.

 - Jestem przekonany, że poprzez funkcjonowanie Jadłodzielni będziemy promować dobre nawyki takie jak racjonalne zakupy a także poczucie odpowiedzialności społecznej, ideę pomocy osobom potrzebującym. – mówi burmistrz Wojciech Wilk. – Marnowanie jedzenia to także działanie nieekologiczne. Ograniczając to zjawisko zmniejszamy ilość odpadów i wytworzonego dwutlenku węgla.

Co do "Jadłodzielni" można przynieść możecie przeczytać na ulotkach zamieszczonych poniżej.