SM Pomoc dociepla bloki i... montuje budki dla ptaków i nietoperzy

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Powoli dobiega końca pierwszy etap dużej inwestycji realizowanej przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Pomoc” ze wsparciem środków unijnych, w ramach której termomodernizacji poddanych będzie siedem budynków wielorodzinnych. Co ważne przy planowaniu tej inwestycji pomyślano nie tylko o poprawie komfortu życia mieszkańców, ale także o przyrodzie, a konkretnie ptakach i nietoperzach.

Realizowana inwestycja zakłada termomodernizację 7 bloków. Jeszcze w tym roku zakończyć mają się prace dociepleniowe ścian na budynkach przy ul. Chopina 5, ul. Chopina 7 i ul. Dworaka 3. W kolejnych dwóch latach prace prowadzone będą na blokach przy ul. Chopina 4, ul. Piaskowej 26 i 28 oraz ul. Urzędowskiej 30. Spółdzielnia pozyskała na ten cel prawie 2,5 mln unijnej dotacji.

Jak się jednak okazuje w ramach inwestycji realizowane są nie tylko prace stricte budowlane.

- Pamiętamy o tym, że przestrzeń miejska jest miejscem życia ludzi, ale także różnego rodzaju zwierząt. Już w ubiegłych latach przy okazji remontów elewacji zamontowaliśmy kilkadziesiąt budek lęgowych dla gatunków chronionych. Dlatego przy okazji tego przedsięwzięcia również zaplanowaliśmy montaż na remontowanych blokach budek lęgowych dla ptaków. Jerzyków i nie tylko. Na budynkach na osiedlu Piaski pojawią się również specjalne schrony dla nietoperzy, które są pod ochroną gatunkową. Mimo że są to gatunki z reguły bardzo płochliwe i ostrożne, zadomowiły się na osiedlu. To też sposób na walkę z uciążliwymi owadami, między innymi komarami, którymi ptaki i nietoperze się żywią – podkreśla Piotr Szumny, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Pomoc”.

Przypomnijmy, że podobne przedsięwzięcie zrealizowało już Miasto Kraśnik. Budki lęgowe dla jerzyków wiosną tego roku zawisły na budynkach Urzędu Miasta, Centrum Kultury i Promocji oraz Szkoły Podstawowej nr 4.


Zobacz też:

Jerzyki pomogą tępić w Kraśniku uciążliwe owady
Kraśnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa „Pomoc” z dużą unijną dotacją na docieplenie bloków