Farma fotowoltaiczna PGE na naszym terenie już działa

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE uruchomiła kolejną farmę fotowoltaiczną. Jednomegawatowa elektrownia składająca się z blisko 3 tysięcy paneli zamontowanych na powierzchni 1,8 ha znajduje się u nas, w pod annopolskich Bliskowicach.

Farma fotowoltaiczna PV Bliskowice została wyposażona w panele monokrystaliczne. To, jak informuje PGE Energia Odnawialna, obecnie najbardziej wydajna i efektywna technologia, dominująca na rynku. Sprawność tego typu ogniw szacuje się na poziomie 18-20 proc. Mogą one produkować energię elektryczną niezależnie od pogody, nawet przy niskim poziomie naświetlenia, w warunkach typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce.

Miesiąc temu spółka uruchomiła w województwie podkarpackim farmę PV Lesko, a za kilka tygodni otwarte zostaną PV Lutol1 i PV Lutol2 w województwie lubuskim.

- To dopiero początek naszych inwestycji fotowoltaicznych. W przyszłym roku i w kolejnych latach zamierzamy uruchomić jeszcze więcej tego typu projektów. Część z nich to małe instalacje, które - w co wierzymy - zwyciężą w tegorocznej aukcji na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach OZE do 1 MW. Pracujemy jednak również nad wielkimi przedsięwzięciami o mocy nawet ponad 100 MW, które powstaną na gruntach o powierzchni 100-150 ha - mówi Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.

Jednym z elementów planu inwestycyjnego jest Program PV. Zgodnie z jego założeniami, Grupa PGE w ciągu dekady zbuduje instalacje słoneczne o łącznej mocy nawet 3 GW i umocnieni się na pozycji lidera rynku OZE w Polsce.

Dotychczasowy na ten cel zabezpieczono ponad 1600 ha gruntów. Na tych terenach będzie można zbudować farmy słoneczne o mocy przeszło 1000 MW.

PGE Energia Odnawialna nie wyklucza dalszych inwestycji na terenie powiatu kraśnickiego i Lubelszczyzny.