Nie bądźmy obojętni na osoby bezdomne

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zima to trudny okres m.in. dla osób bezdomnych. Nasza reakcja i zainteresowanie się takimi osobami może uratować komuś życie i zdrowie.

Jak pokazały ostatnie tygodnie, problem osób bezdomnych dotyka także i naszego terenu. Często nie chcą one na okres zimy zamieszkać w miejscach, które oferują im powołane do tego instytucje czy organizacje społeczne, bo np. obowiązuje tam zakaz spożywania alkoholu. Nocują więc na klatkach schodowych, piwnicach, śmietnikach czy pustostanach.

W Kraśniku w takich sytuacjach można zawiadomić dyżurnego Straży Miejskiej pod numerem telefonu 81 825 15 43 (całodobowo) lub pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej pod numerem telefonu: 661 407 203 (od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 19:00).

Każdy sygnał jest bardzo cenny. Dzięki takim informacjom można uratować ludzkie życie. Niezależnie od powodów, które sprawiły, że dana osoba znalazła się w kryzysie bezdomności, nie powinniśmy oceniać tej sytuacji, a starać się pomóc, szczególnie gdy podejrzewamy, że jej życie może być zagrożone.

Jak informuje Urząd Miasta pracownicy MOPS i Straż Miejska regularnie monitorują znane im miejsca przebywania osób bezdomnych. Sprawdzają ich stan, oferują wsparcie i informują o możliwości skierowania do schroniska. Jednak ze względu na to, że osoby te często zmieniają miejsce pobytu, w przypadku konieczności udzielenia natychmiastowej pomocy nie do przecenienia jest informacja od mieszkańców.