Więcej zieleni, mniej betonu. Rondo im. Żołnierzy Wyklętych zmieni swoje oblicze

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Już niedługo  rozpoczną się prace w kolejnym miejscu związanym z rewitalizacją miasta. Chodzi o rondo u zbiegu ulic Mostowej, Narutowicza, Jagiellońskiej i Struga. Wykona je kraśnicka firma Wod-Bud. W kolejce do rewitalizacji czeka jeszcze kraśnicki rynek.

Na przebudowę ronda im. Żołnierzy Wyklętych miasto przeznaczy 7 mln 895 tys. zł. Na tę sumę składa się dofinansowanie unijne, rządowe i wkład własny z budżetu miasta. 21 stycznia burmistrz podpisał umowę z firmą Wod-Bud, która wygrała przetarg na to zadanie. Planowany termin zakończenia robót budowlanych to koniec 2021 r.

Więcej zieleni, mniej betonu - tak obecne władze miasta określiły swoją koncepcję rewitalizacji.

- Taki cel przyświecał nam, gdy podjęliśmy się rewitalizacji starej części miasta – mówi burmistrz Wojciech Wilk. - Chcemy stworzyć przestrzeń przyjazną dla ludzi, dla ich zdrowia i samopoczucia, a jednocześnie pełniącą ważną użytkową funkcję. Dlatego projekt rewitalizacji, który powstał w poprzedniej kadencji,  uległ znaczącym zmianom z myślą o mieszkańcach. 

Rewitalizacja rozpoczęła się w ubiegłym roku od modernizacji i przebudowy zabytkowej kamienicy na ul. Kościuszki 26, która powinna zakończyć się na jesieni tego roku. Niedługo rozpoczną się prace na rondzie, gdzie powstanie nowoczesne centrum przesiadkowe. W kolejce czeka kraśnicki rynek, który miasto będzie chciało dozielenić i upiększyć.

Pierwotny projekt rewitalizacji zakładał m.in. wycięcie całego drzewostanu w parku, łącznie 128 sztuk drzew i 62 sztuk krzewów, urządzenie na tym terenie, pomiędzy ruchliwymi ulicami Mostową i Struga, placu zabaw dla dzieci z altaną, skateparkiem, z siłownią plenerową i do street workoutu, wyłączyć z ruchu ul. Narutowicza.

A co powstanie na rondzie przy ul. Mostowej po zmianach w projekcie?

- Centrum przesiadkowe, w którym umieszczonych zostanie 5 wiat przystankowych wyposażonych w system informacji pasażerskiej, poczekalnia dla podróżnych, wiata na rowery oraz samoobsługowa stacja naprawy rowerów i toaleta publiczna przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nowoczesne centrum powstanie w miejscu po rozbiórce nieruchomości, w tym w budynku po dawnym kinie „Pola”. - informuje Urząd Miasta.

W części parkowej istniejący drzewostan ma zostać prawie w całości zachowany (do wycinki przewidziano tylko 2 drzewa oraz kilka krzewów) oraz poddany zabiegom pielęgnacyjnym. Skwer ma zostać zagospodarowany obiektami małej architektury, takimi jak: plac gier, plac piknikowy,  huśtawka, koła na sprężynach, pergola, równoważnie, pieńki drewniane, karuzela, leżaki miejskie, hamak modułowy, ławki i kosze na śmieci.

Przebudowany zostanie także układu komunikacyjnego poprzez wykonanie funkcjonalnego ronda pięciowlotowego łączącego drogi: ul. Lubelską, ul. Jagiellońską, ul. Struga i ul. Mostową.

Zachowany także zostanie Pomnik Partyzanta wraz z postumentem i płytą kamienną okalającą postument. Pojawią się tylko nowe schody i nowe nawierzchnie alejek dochodzących do pomnika.

- Nawierzchnia na ul. Mostowej i ul. Struga zostanie poddana modernizacji wraz z zapewnieniem niezbędnej infrastruktury towarzyszącej, budową chodników, ścieżek rowerowych oraz miejsc postojowych.  Wykonane zostanie również energooszczędne oświetlenie parkowe typu LED. - dodają urzędnicy.