Okna i drzwi z aluminium

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Decydując się na budowę nowego domu lub gruntowny remont istniejącego budynku wraz z termomodernizacją stajemy przed koniecznością wyboru stolarki budowlanej; okien i drzwi. Na pewno bardzo ważnym kryterium wyboru okien i drzwi jest ich izolacyjność termiczna, zwłaszcza wobec zaostrzenia od 1 stycznia 2021 roku warunków technicznych dla nowobudowanych obiektów. Wszystkie nowe budynki muszą teraz spełniać wyższe standardy energooszczędności, w tym poprzez stosowanie cieplejszych okien i drzwi. Zgodnie z założeniami Warunków Technicznych obowiązujących od początku 2021 roku (WT 2021) stolarka budowlana powinna osiągać współczynniki przenikania ciepła co najmniej 0,9 W/m2K dla okien pionowych i odpowiednio 1,3 W/m2K dla drzwi zewnętrznych.

Zalety okien i drzwi aluminiowych.

Podstawową zaletą aluminium, jest jego lekkość, a zarazem trwałość. Wynika to z bardzo korzystnego dla aluminium stosunku wagi do odporności mechanicznej; dlatego właśnie wykonana z profili aluminiowych stolarka odznacza się doskonałą sztywnością i znacznie mniejszą podatnością na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu ze stolarką budowlaną z PCV lub drewna. Aluminium jest bardzo wdzięcznym materiałem do obróbki, plastycznym i podatnym na formowanie. Właściwości te zapewniają możliwość projektowania i produkcji okien i drzwi o bardzo nietypowych kształtach od regularnych prostokątnych, poprzez trójkątne i trapezowe, aż po okrągłe i eliptyczne. Bez wątpienia okna aluminiowe mogą być stosowane w najbardziej śmiałych projektach architektonicznych. Podobnie z fasadami, które mogą być nachylone, odchylone, gięte po łuku lub pod różnymi kątami. Dzięki doskonałej statyce profile okienne i fasadowe z aluminium mogą być smuklejsze niż inne i przez to stolarka uzyskuje bardzo dobry optycznie stosunek ramy do przeszklenia. Poprawia to przezierność i dodaje elegancji, ponieważ w wielu projektach budowlanych większa powierzchnia przeszklenia decyduje o estetycznym wyglądzie stolarki i całej elewacji budynku.

 

Zastosowanie okien i drzwi z aluminium.

Analizując zastosowanie w budownictwie okien i drzwi z aluminium trzeba przyznać, że ten rodzaj stolarki dominuje głównie wśród budynków komercyjnych i użytku publicznego. Okna i drzwi aluminiowe posiadają jednak bardzo dobre parametry użytkowe, które zaspokajają coraz bardziej wyśrubowane wymagania inwestorów indywidualnych stawiających budynki mieszkalne. Nowoczesne systemy profili aluminiowych i okuć pozwalają na wykonywanie i montaż okien i drzwi o bardzo różnej funkcjonalności. W szerokiej gamie wyrobów można zamawiać okna tradycyjnie w naszym regionie otwierane do wewnątrz i rozwierano- uchylne, ale również okna obrotowe - tzw. pivot, okna wychylne na zewnątrz – tzw. fenêtres à l'italienne, okna przesuwne. Warto również zauważyć, że konstrukcje z aluminium mogą pozwalają na osadzenie w nich wyjątkowo dużych i ciężkich przeszkleń i produkcję wielkogabarytowych okien uchylno- przesuwnych podnoszono- przesuwnych i wiele innych.