Laptop biznesowy, gamingowy, hybrydowy – jakie są różnice?

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Laptopy idealnie sprawdzają się w domu, w pracy i w podróży. Ze względu na swoje parametry od dawna już nie ustępują komputerom stacjonarnym miejsca na podium. Doskonale sprawdzają się w roli domowego odtwarzacza filmów, konsoli do gier, niezbędnego narzędzia pracy – tej tradycyjnej biurowej, ale także artystycznej, wymagającej perfekcyjnej obróbki grafiki, video oraz dźwięku.

Ze względu na mnogość modeli i parametrów dla zwykłego użytkownika wybór odpowiedniego, spełniającego wszystkie potrzebne funkcja laptopa, może okazać się wyjątkowo trudny. Na co zatem warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę, kupując laptopa? Jakie funkcje mogą okazać się niezbędne, a które można pominąć, w zależności od późniejszego zastosowania?

Na samym początku warto przemyśleć, do czego w głównej mierze będzie wykorzystywany dany sprzęt. Jeśli do pracy – laptop powinien być wytrzymały, ale zarazem lekki i łatwy w transporcie. Powinien posiadać czytnik linii papilarnych, co zwiększa poziom bezpieczeństwa zapisanych na nim danych, możliwość podłączenia wielu urządzeń peryferyjnych, jak dodatkowy monitor, mysz czy drukarka oraz stacji dokującej. Wbudowany modem LTE może okazać się niezbędny w momencie, gdy znajdziemy się poza zasięgiem sieci WiFi, a monitor z matową powłoką znacznie uprzyjemni pracę w odmiennych warunkach oświetlenia.

Laptop gamingowy natomiast powinien charakteryzować się mocnym, wielordzeniowym procesorem, dedykowaną kartą graficzną renomowanej firmy, szybkim i pojemnym dyskiem, najlepiej SSD oraz dużą ilością pamięci RAM – co najmniej 8 Gb. Ponadto dobrze by było, gdyby posiadał wbudowane wysokiej klasy głośniki, efektywny system chłodzenia oraz wysokiej rozdzielczości monitor. Podświetlana klawiatura może okazać się dodatkowym atutem. Wszystkie wymienione funkcje i parametry mają za zadanie sprawić, aby najnowszej klasy, wymagające pod względem sprzętu gry, działały bezawaryjnie i pozwalały czerpać jak najwięcej przyjemności z płynnych rozgrywek.

Kolejną grupą są laptopy hybrydowe, zwane inaczej 2w1 lub laptopami konwertowalnymi, które umożliwiają ustawienie ekranu pod dowolnym kątem, a nawet całkowite odłączenie go od klawiatury, zmieniając tym samym laptopa w klasyczny tablet. Podobnie, jak w przypadku laptopów biurowych i gamingowych, poszczególne parametry sprzętowe są istotne, tutaj jednak warto przede wszystkim zwrócić uwagę na przekątną i rozdzielczość ekranu, rodzaj matrycy oraz wagę całego urządzenia.

 Szeroki wybór różnego rodzaju laptopów, które doskonale sprawdzą się zarówno w domu, jak i w pracy, znajduje się pod adresem https://www.morele.net/kategoria/laptopy-31/,,,,,496,,,,,/1/. Udanych zakupów!