Rzuć „fajki” i całuj się w Walentynki

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Walentynki, to już? Zgadza się, spójrzcie tylko na swoje kalendarze! Ten wyjątkowy dzień upłynie pod znakiem pocałunków. Z pewnością mieszkańcy naszego miasta- Kraśnika- przygotowali już prezenty dla swoich ukochanych, ale czy na pewno? Palaczu, jeżeli dalej nie masz pomysłu i szukasz czegoś na szybko, to najlepsze co możesz teraz zrobić to rzucić palenie – raz i na zawsze.

Palaczu, Twoje pocałunki są niebezpieczne!

Czy kiedykolwiek sięgnęliście po papierosa? A może w waszym, najbliższym towarzystwie znajduje się palacz? Jeżeli chociaż na jedno z pytań odpowiedzieliście twierdząco to z pewnością zdajecie sobie sprawę, z czym wiąże się palenie papierosów. Przykry zapach z ust, śmierdzące włosy czy ubrania raczej nie tworzą miłosnej atmosfery. Niestety, poza „przykrymi aromatami”, palacz całując ukochaną osobę skazuje ją na coś jeszcze – przyswajanie toksycznych substancji.

Palaczu, po wypaleniu papierosa substancje znajdujące się w dymie, powstający poprzez spalenie tytoniu oblepiają między innymi Twoje płuca, język, czy gardło. Toksyczne substancje mieszają się ze śliną, florą bakteryjną w Twojej jamie ustnej. Wraz z pocałunkiem przenosisz te substancje do jamy ustnej, ukochanej osoby.

Jeżeli palisz papierosy z całą pewnością powinieneś rzucić i to w tym momencie! Zadbaj o swoje zdrowie i swoich bliskich. Jest to dla Ciebie zbyt trudne? Rozumiemy. Skoro nie możesz pożegnać się ze zgubnym nałogiem zastąp tradycyjnego papierosa jego mniej szkodliwą wersją – elektronicznym papierosem czy podgrzewaczem tytoniu typu IQOS.

IQOS czy e-papieros?

Wybór należy do Ciebie, oba produkty są mniej szkodliwe dla zdrowia niż papieros. Na samym początku musimy obalić pewien mit – to nie nikotyna jest problemem (owszem uzależnia), ale dym papierosowy. To właśnie on jest główną przyczyną rozwoju chorób odtytoniowych, wywołanych przez toksyczne substancje. Powstają one w wyniku spalania tytoniu w bardzo wysokiej temperaturze (prawie 800 stopni Celsjusza) i niestety znajdują się właśnie w dymie papierosowym. O jakich liczbach konkretnie mówimy? W dymie papierosowym znajduje się około 7 tysięcy substancji, prawie 93 z nich powszechnie uznaje się za szkodliwe lub potencjalnie szkodliwe, a około 70 za rakotwórcze!

Podgrzewacz tytoniu typu IQOS jak e-papieros generuje aerosol. Można go wdychać, nie towarzyszy mu uciążliwy, trujący dym. Zatem co różni te dwa produkty? IQOS zawiera prawdziwy tytoń, który jest podgrzewany do temperatury poniższej 350 stopni Celsjusza. Nie jest on spalany, tak jak w tradycyjnym papierosie. Z kolei w e-papierosach znajduje się płyn (tzw. liquid), który zawiera nikotynę. Oba urządzenia nie generują popiołu czy dymu, a osoby je palące wdychają odpowiednią dawkę nikotyny, pozbawioną substancji smolistych.

„(…) Najważniejsze jest minimalizowanie szkodliwego oddziaływania wyrobów tytoniowych. Zamiast papierosów, w których tytoń jest spalany w temperaturze nawet 900 stopni, pacjenci mogliby stosować urządzenia podgrzewające tytoń do 350 stopni. Spowoduje to spadek zawartości substancji mutagennych oraz pozostałych szkodliwych składników tytoniu, nawet o 90 proc., przy jednoczesnym zachowaniu takiej samej ilości nikotyny, która zaspokaja nałóg palacza. Warto jest zrobić choćby malutki krok w kierunku rzucenia palenia, jeśli nie możemy się zdecydować na duży krok. Jeżeli powiemy, że zwykły papieros jest szkodliwy w 100 proc., to cygaro – które się pyka, a nie nim inhaluje, czy fajka – szkodzą nam w 25 proc., a tytoń podgrzewany – w  5 proc. (…)”– zaznacza prof. Piotr Kuna w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej (PAP).

Może jednak IQOS?

Podgrzewacz tytoniu typu IQOS jest dziś najdokładniej przebadanym medycznie produktem HnB. Na jego temat wydano ponad 30 raportów i i opinii agend rządowych instytucji ochrony zdrowia publicznego, które zgodnie poświadczają mniejszą toksyczność podgrzewanego tytoniu w porównaniu z paleniem papierosów. Ponadto o podgrzewaczu tytoniu typu IQOS, przeprowadzono 10 badań klinicznych i 18 nieklinicznych. Opinie zostały wydane przez instytucje publiczne i niezależne ośrodki naukowe m.in.: w Stanach Zjednoczonych, Polsce, Belgii czy Holandii. Ze względu na szeroką ofertę elektronicznych papierosów na rynku, tym samym dostępnych liquidów, nie wszystkie e-papierosy zostały tak dokładnie przebadane – medycznie i pod kątem bezpieczeństwa.

Stosowanie IQOS-a nie pozostawia przykrego zapachu na włosach, ubraniach, czy z ust. łatwiej go użytkować w domu, ponieważ nie wydziela popiołu, nie spala tytoniu więc nie ma żaru. Nie zostawia przykrego i wręcz uciążliwego zapachu w pomieszczeniach, na firankach czy innych domowych, tekstyliach.