Projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego wybrane. Kto i jak głosował?

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Znamy już projekty wybrane w ramach Budżetu Obywatelskiego. W tym roku dużo mniej obywateli chciało zdecydować o tym co zrealizowane zostanie w ich bliskim otoczeniu.  

W tym roku dużo mniej projektów zostało zgłoszonych, także dużo mniej osób wzięło udział w głosowaniu. W dwóch dzielnicach było tylko po jednym projekcie więc od razu było wiadomo co zwycięży, co także nie zachęcało do oddawania głosów.

Poniżej lista zwycięskich projektów, które zostaną wpisane do przyszłorocznego budżetu i w 2022 roku zrealizowane.

* Dzielnica I: Budowa nowych miejsc parkingowych przy ul. Wyszyńskiego

* Dzielnica II: Amazing - Wunderbar - pracownia językowa w Szkole Podstawowej nr 6

* Dzielnica III: Zakup autobusu miejskiego dla potrzeb komunikacji MPK

* Dzielnica IV: Bezpieczny wjazd do Szkoły Podstawowej nr 3 w Kraśniku.

* Dzielnica V: „W zdrowym ciele zdrowy duch” Sala do gimnastyki korekcyjnej i rehabilitacji ruchowej w ZPO nr 2

* Dzielnica VI: Doposażenie obiektu oraz zakup niezbędnego sprzętu sportowego dla zawodników LKS Tęcza Kraśnik

* Dzielnica VII: Oczyszczacze powietrza dla Przedszkola Miejskiego nr 6, Szkolny Kącik Relaksu w Szkole Podstawowej nr 4.

- Wybrane przez mieszkańców projekty przyczynią się do rozwoju bazy oświatowej, sportowej oraz miejskiej infrastruktury. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zgłosili swoje pomysły oraz tym, którzy wzięli udział w głosowaniu. Gratuluje autorom propozycji, które uzyskały najwięcej głosów - skomentował wybór kraśniczan burmistrz Wojciech Wilk.

Poniżej trochę statystyki z tegorocznego głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego.

W ubiegłym roku oddano 4478 głosów w BO, w tym roku było to 2752 głosy, oddane przez 2 222 mieszkańców (każdy mógł zagłosować na trzy projekty).

1 793 glosy czyli 81% oddane były przez Internet a 429 (19%) papierowo w punktach do głosowania.

67% głosujących przez Internet zrobiło to korzystając z urządzeń mobilnych, pozostali z komputerów. Najwięcej głosów oddano pierwszego dnia głosowania - 357 i ostatniego - 377. Większość tych, którzy wzięli udział w głosowaniu to kobiety - 1019 czyli 57% głosujących.

Najwięcej pośród tych, którzy chcieli wziąć udział w głosowaniu było w wieku 36-49 lat - 36,9%. Na drugim miejscu znaleźli się seniorzy 60+ - 25,4%. Najmniej chętnych było wśród najmłodszych uprawnionych do głosowania w wieku do 25 lat - 9,7%. Tu jednak przeważali w odróżnieniu od pozostałych grup wiekowych młodzi mężczyźni.