Idą mrozy. Bądźmy uczuleni na osoby potrzebujące pomocy

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Prognozy zapowiadają coraz chłodniejsze dni i noce. Władze miasta i służby apelują, by w tym czasie zwrócić szczególną uwagę na osoby, które mogą potrzebować pomocy i wsparcia ze względu na swoją bezdomność.

Niedawno przygotowaniami do zimy m.in. pod tym kątem zajmował się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego. Także policjanci stale obserwują zagrożone rejony, oferując wsparcie tym, którzy tego potrzebują. Wraz z pracownikami MOPS kraśniccy dzielnicowi odwiedzili właśnie takie miejsca, aby dotrzeć do osób bezdomnych. Wielu z nich już udało się pomóc kierując do specjalnie przygotowanych ośrodków, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przenocować, jednak nie wszyscy chcą z tej pomocy skorzystać.

- Miasto ma podpisane porozumienia z 6 schroniskami dla bezdomnych. Aktualnie skierowanych tam zostało 16 osób, a 3 osoby nie wyraziły na to zgody. Bezdomni są objęci stałą obserwacją przez pracowników MOPS w porozumieniu ze Strażą Miejską i policją.-  mówi burmistrz Wojciech Wilk.

To, że takie osoby nie decydują się na pobyt w schronisku nie oznacza, że nie można i nie trzeba im pomagać.

- Zbliżają się coraz chłodniejsze dni i noce, dlatego chciałbym uczulić na tę kwestię wszystkich mieszkańców. Nie bądźmy obojętni i reagujmy, jeśli zauważymy kogoś potrzebującego pomocy. - apeluje burmistrz Wojciech Wilk.

Pustostany, altanki, ogródki działkowe to najczęstsze miejsca bezdomnych. Do dyspozycji w przypadkach gdy pomoc jest potrzebna, są kraśnickie służby.

Można powiadomić dyżurnego Straży Miejskiej pod numerem telefonu 81 825 15 43 (telefon czynny całodobowo) lub pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej pod numerem telefonu: 661 407 203 (od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 19:00).

Często osoby bezdomne są to osoby starsze, nierzadki jest widok takich osób pod wpływem alkoholu.

- Bądźmy życzliwi, nie oceniajmy a pomagajmy w takich sytuacjach. Numer alarmowy 112 , 986 (Straży Miejskiej) lub pogotowia ratunkowego zawsze jest do dyspozycji. Jeśli znamy miejsca zagrożone, możemy je również zaznaczyć na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nasze zgłoszenie może przyczynić się do uratowania czyjegoś życia. - przypomina młodszy aspirant Paweł Cieliczko z kraśnickiej komendy.

Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować komuś życie.

foto policja