"Okno na świat" oficjalnie otwarte. FOTO

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tym razem już oficjalnie, z przecięciem wstęgi we wtorek 4 stycznia odbyło się otwarcie ponad 8,5 kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 833.

Droga 833, którą właśnie otwarto to przebudowany fragment ulicy Urzędowskiej od granic z gminą Urzędów a 6 km trasy to zupełnie nowy ślad, który swój bieg kończy tuż za byłą jednostką wojskową w miejscowości Lasy. Stąd już blisko do węzła drogi ekspresowej S19.   

- To ważny dzień dla powiatu kraśnickiego dla Kraśnika. To dzisiejsze otwarcie to taka wisienka na torcie działań, jakie podjął marszałek Jarosław Stawiarski i władze województwa. Ta droga staje  takim zaczynem do otwarcia dla inwestorów, którzy dzięki niej, dzięki Via Carpatii zyskują zupełnie nową jakość komunikacyjną - powiedział poseł Kazimierz Choma.

W uroczystym otwarciu wziął udział także wicewojewoda Robert Gmitruczuk.

- Tutaj widzimy, że marzenia się spełniają. Wiem, że były powątpiewania co do tego ważnego szlaku komunikacyjnego. Teraz można powiedzieć, że wszystkie drogi prowadzą do Kraśnika. Niedawno otwarto nieopodal S19, teraz ten nowy odcinek a wiem, że są złożone wnioski ZRID do Urzędu Wojewódzkiego w ramach tej drogi. Teraz Polska Wschodnia zaczyna infrastrukturą stać - mówił wojewoda Gmitruczuk.

O szansach związanych z otwartym właśnie odcinkiem mówi marszałek Jarosław Stawiarski.

- Ta droga ma służyć przede wszystkim bezpieczeństwu, odciążając ul. Urzędowską. Drugi jej ważny aspekt to połączenie tej drogi z odcinkiem do Urzędowa i dalej do Chodla. Połączenie tej drogi z Via Carpathią powoduje, że zagłębie sadownicze, malinowe będzie mogło w sposób cywilizowany i szybki wozić swoje produkty na całą Polskę i Europę. To także szansa na rozwój, bo jeśli będą drogi o odpowiednich parametrach to przyjdą też inwestorzy -mówił marszałek.

M.in. o szansach miasta na rozwój w kontekście tej drogi mówił też burmistrz Wojciech Wilk.

- Północna obwodnica miasta Kraśnik poprawi komfort życia mieszkańców i bezpieczeństwo poruszania się po naszych drogach. Komunikacja między obiema dzielnicami miasta będzie łatwiejsza, a ulica Urzędowska stanie się bardziej przejezdna - mówi burmistrz Wojciech Wilk. -  Nowa droga to także w pewnym sensie nasze okno na świat. Przebiega przy kraśnickich terenach inwestycyjnych, a kończy się w pobliżu węzła z drogą ekspresową S 19. To sprawia, że tereny te stają się jeszcze bardziej atrakcyjne. Liczę, że zachęci to kolejnych inwestorów, którzy zdecydują się w Kraśniku rozwijać swoje firmy - dodaje.

Otwarcie było okazją do podziękowań.

- Dziękuję moim współpracownikom, byłemu burmistrzowi Mirkowi Włodarczykowi bo to myśmy idąc do wyborów w 2010 roku mówili o tym, że konieczna jest obwodnica północna. Niektórzy z lokalnych, wojewódzkich polityków mówili, że prędzej im kaktus na ręce wyrośnie niż ta droga powstanie. A dziś mamy piękną drogę - mówił marszałek Stawiarski.

- Jako mieszkanka Kraśnika i województwa lubelskiego chciałabym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej drogi. W imieniu moich koleżanek i kolegów radnych mogę powiedzieć, że słuchamy ludzi, dotrzymujemy słowa. Stawiamy na infrastrukturę, na rozwój, na bezpieczeństwo. Dla nas najważniejsi są ludzie - mówiła radna sejmiku wojewódzkiego Anna Baluch.

Władze województwa planują już działania związane z dokończeniem przebudowy tej drogi w kierunku Chodla.  

- Projekt tej drogi już jest na ukończeniu i będziemy szukać pieniędzy by zrobić pozostałe 19 kilometrów drogi do Chodla, do bardzo nowoczesnej drogi 747 wybudowanej za naszych poprzedników. My po prostu realizujemy marzenia, my po prostu realizujemy wizję zrównoważonej Polski. - mówił marszałek Stawiarski.

W podobnym tonie wypowiadał się starosta Andrzej Rolla.

- Ta droga to nowa perspektywa rozwoju powiatu. Jest też po to by mieszkańcy mogli bezpiecznie podróżować. To nowa możliwość komunikacji z drogą 747 a dalej z centralną Polską. To szansa na rozwój powiatu - mówił starosta.

Po przemówieniach nastąpiło poświęcenie drogi i symboliczne przecięcie wstęgi. Symboliczne, bo droga została oddana do użytku ostatniego dnia starego roku, gdy tylko Zarząd Dróg Wojewódzkich otrzymał pozwolenie na jej użytkowanie.

Fotogalerię z oficjalnego otwarcia można zobaczyć tutaj.