Strażacki jubileusz w Spławach

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

60-lecie w tym roku obchodzi jednostka OSP w Spławach w gminie  Kraśnik. W niedzielę 8 maja zorganizowano jubileuszowe uroczystości. Były odznaczenia dla strażaków i pojazd dla jednostki.

Jednostka w Spławach powstała przed 60 laty, dokładnie w dniu 10 lutego 1962 roku. Odbyło się to podczas zebrania mieszkańców ówczesnego przedmieścia Spławy, gdyż sołectwo wtedy należało do miasta Kraśnik.

Co ciekawe działalność straży rozpoczęła się od zakupu tarcicy na wykonanie podłogi na zabawy taneczne, z których strażacy pozyskiwali pierwsze fundusze na dalszą działalność.

Przez lata jednostka brała aktywny udział w życiu swojej miejscowości, gminy i powiatu nie tyko jako strażacy-ratownicy, ale i organizując życie społeczno-kulturalne.

Obecnie jednostka liczy 19 strażaków. Prezesem jest Stanisław Kozub, naczelnikiem - Tomasz Krupka, skarbnikiem- Jerzy Pater, kronikarzem-sekretarzem Andrzej Wojtan a gospodarzem- Modest Paprocki.                                                                                                                          

W jubileuszu wziął udział m.in. poseł Kazimierz Choma, starosta i szef powiatowych struktur OSP Andrzej Rolla, Artur Domański  z Urzędu Marszałkowskiego reprezentujący marszałka Jarosława Stawiarskiego, wiceburmistrz Piotr Janczarek, szefowa LGD Wioletta Wilkos, gospodarz gminy a jednocześnie szef miejsko-gminnej OSP Mirosław Chapski, radni i mieszkańcy tego terenu.

Było przypomnienie historii, podziękowania za wieloletnią służbę i życzenia rozwoju dla jednostki. Ma jej w tym pomóc nowy pojazd.

Od 2020 roku, kiedy to ze względu na zużycie, stary samochód bojowy Star został przekazany na złom, jednostka była bez pojazdu. Teraz z prezentem na urodziny przyjechał komendant powiatowy PSP w Kraśniku, który podczas uroczystości przekazał strażakom ze Spław kwatermistrzowskiego Volkswagena. Pojazd, choć ma swoje lata, jest w dobrym stanie i powinien jeszcze posłużyć ochotnikom jako samochód ratowniczy po odpowiednim doposażeniu.

Podczas uroczystości 11 strażaków zostało uhonorowanych strażackimi odznakami i medalami.

BRĄZOWĄ ODZNAKĘ ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO

Stanisław Kozub

ZŁOTY MEDAL ,,ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA”

Adolf Matysiak, Modest Paprocki

SREBRNY MEDAL ,,ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA”

Paweł Szewczyk

BRĄZOWY MEDAL ,,ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA”

Edward Siwek, Jacek Iskra, Jakub Łuczak, Mirosław Młynarski, Michał Młynarski, Marcin Mokosza

ODZNAKĘ ,,STRAŻAK WZOROWY”

Michał Pęcak.

Po oficjalnych uroczystościach świętowano w budynku remizy w Spławach.

Fotorelację z jubileuszu można znaleźć na naszej stronie.