Dom dla każdego i bez formalności

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W poniedziałek 27 czerwca w Zespole Szkół Nr 3 w Kraśniku z inicjatywy posła Kazimierza Chomy odbyło się spotkanie z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii- Piotrem Uścińskim, który w resorcie rozwoju i technologii odpowiada za budownictwo, zagospodarowanie przestrzenne i mieszkalnictwo. Minister przedstawił założenia programu dom bez formalności - dom 70 m.kw. oraz reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego, a także finansowania budownictwa mieszkaniowego z Krajowego Planu Odbudowy.

- Pan minister Uściński zajmuje się w Ministerstwie Rozwoju  bardzo ważnym obszarem jakim jest mieszkalnictwo, budownictwo i gospodarka przestrzenna, jest to też doświadczony parlamentarzysta i samorządowiec oraz jeden z najlepiej ocenianych sekretarzy stanu w obecnym rządzie – przedstawiał ministra Poseł Kazimierz Choma -  dlatego cieszę się że pan minister gości w Kraśniku i przybliży nam problematykę programu Dom Bez Formalności oraz założeń do reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego. Ta problematyka jest ważna dla Kraśniczan, bo w perspektywie kraśnickiego otwarcia się na inwestycje oraz powstania Via Carpati i doskonałym skomunikowaniu z Lublinem  oraz resztą Polski, dobre rozwiązania w budownictwie stwarzają możliwość, że młodzi ludzie będą chętniej zostawali w Kraśniku.- dodał poseł.

Od 3 stycznia 2022 r. każdy, kto ma działkę budowlaną, może wybudować na niej w uproszczonej procedurze dom do 70 m kw. zabudowy do celów mieszkaniowych lub rekreacyjnych. Dom mieszkalny do 70 m kw. zabudowy to: jednorodzinny budynek mieszkalny, wolnostojący; który ma nie więcej niż dwie kondygnacje i w całości mieści się na działce lub działkach, na których został zaprojektowany i zbudowany na własne cele mieszkaniowe.

- Dom może wybudować każdy obywatel, który ma prawo dysponować konkretną nieruchomością na cele budowlane, pod warunkiem, że inwestycja zaspokaja jego własne potrzeby mieszkaniowe lub potrzeby rekreacyjne. Nie ma znaczenia stan cywilny, status społeczny czy sytuacja rodzinna. – mówił minister Piotr Uściński - Dzięki nowej ustawie wybuduje się dom w uproszczonej procedurze czyli łatwiej niż dotychczas. Jeśli ktoś czuje się na siłach może próbować prowadzić budowę własnego domu bez kierownika i dziennika budowy. To inwestor decyduje czy  potrzebuje fachowej pomocy.

Rozwiązania te służą temu, aby nowe  przepisy zaoszczędziły Polakom czas i pieniądze. Niezbędne  dokumenty można złożyć online i otrzymać szybką decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w krótszym terminie – nawet do 21 dni.

- Rząd stworzył bazę projektów gotowych domów do 70 m2, która już funkcjonuje – zachwalał minister Uściński  – Każdy może pobrać projekt przez internet za darmo, aby  wybudować swój nowoczesny, estetyczny, i energooszczędny dom.  Projekty domów są dostępne na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego pod linkiem https://www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane – dodał.