Ogłoszenie

Kraśniczanie świętowali niepodległość. Kamienica przy Kościuszki 26 otworzyła swoje podwoje. FOTO

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

To były wyjątkowe obchody Święta Niepodległości w Kraśniku. A to za sprawą otwarcia w tym dniu zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Kościuszki 26. Nie zabrakło oczywiście stałych punktów świętowania a więc uroczystości oficjalnych pod pomnikiem Marszałka czy Biegu Niepodległości. W kinie po południu można było obejrzeć film "Piłsudski".

Tradycyjnie uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele WNMP w Kraśniku. Po niej udano się w przemarszu pod pomnik Piłsudskiego składając wiązanki m.in. pod pomnikiem ułanów, dawną katownią UB i pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Pod pomnikiem złożono kwiaty i wieńce. Głos zabierali poseł Kazimierz Choma, marszałek Jarosław Stawiarski, starosta Andrzej Rolla i gospodarz uroczystości burmistrz Wojciech Wilk.

Dużo w przemówieniach było nawiązania do naszej niepodległości i obecnej sytuacji za wschodnią granicą. Burmistrz nawiązał także do lokalnych postaci związanych z odzyskaniem niepodległości jak i pracą dla niepodległej już ojczyzny: Stefana Lelka-SowyJana Chmielowca - budowniczego kamienicy przy Kościuszki 26 - głównego bohatera popołudniowych uroczystości 11 Listopada.

Ale zanim uczestnicy przeszli, a częściowo przebiegli pod kamienicę, odbył się Bieg Niepodległości dla tych młodszych i starszych biegaczy z metą właśnie przy zrewitalizowanym budynku.

Tak jak pisaliśmy znalazła się w nim filia Centrum Kultury i Promocji i miejsce do działalności dla różnego rodzaju grup i stowarzyszeń. Nadal też funkcjonować będzie tam przychodnia zdrowia. W piwnicach można zapoznać się też w historią miasta dzięki powstałej tam izbie pamięci, do której trafiły m.in. zabytki jakie wykopano podczas prac archeologicznych przy rewitalizacji.

Mieszkańcy, którzy tłumni przyszli zobaczyć jak wygląda odnowiony obiekt, mogli poczuć namiastkę jego przyszłego funkcjonowania. Zorganizowano bowiem podczas piątkowych obchodów zajęcia i warsztaty dla dzieci związane z tematyką odzyskania niepodległości. Były też występy taneczne, muzyczne a dzieci, które brały udział w konkursach związanych z Listopadowym Świętem otrzymały nagrody i upominki.

Była to też okazja do tego by podziękować wszystkim tym, którzy walnie przyczynili się do tego, że po trzech latach kamienica przy ul. Kościuszki 26 odzyskała swój blask. Burmistrz medalami wyróżnił za to m.in. marszałka Stawiarskiego, bo to właśnie z funduszy Unijnych pochodzących z RPO województwa lubelskiego pochodziły środki na rewitalizację. Podziękowania otrzymali także twórcy izby pamięci: Patrycja Piotrowska, Marcin Piotrowski i Dominik Szulc oraz inne osoby, które wsparły jej powstanie.

W ich towarzystwie można było zwiedzić to ciekawe historyczne miejsce, które będzie ważnym punktem jeśli chodzi o poznawanie historii miasta.

W tegorocznym Święcie Niepodległości udział brali także przedstawiciele naszych partnerskich miast z Francji - Nogent-sur-Oise i Belgii - Ruiselede.

Bogatą fotorelację z miejskich obchodów Święta Niepodległości można znaleźć na naszej stronie.

Najnowsze ogłoszenia