Ogłoszenie

Rolnicy z Powiatu Kraśnickiego świętowali w Wilkołazie

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dziękczynnie, tradycyjnie, rozrywkowo, przebojowo, artystycznie, smacznie – to tylko kilka przymiotników, którymi można określić tegoroczne Dożynki Powiatowo-Gminne. Odbyły się one w niedzielę 20 sierpnia w Wilkołazie.

Uroczystości rozpoczęła msza święta dziękczynna w intencji rolników w miejscowym kościele pod wezwaniem Jana Chrzciciela. Po niej uczestnicy dożynek barwnym korowodem przeszli na stadion Unii Wilkołaz. Tutaj wszystkich w roli gospodarzy przywitali starosta kraśnicki Paweł Kudrel i wójt gminy Wilkołaz Paweł Głąb.

- Gdy na polach cichną maszyny, gdy z pola znika zboże przychodzi czas dziękczynienia za zbiory. Zgodnie z wielowiekową tradycją naszego narodu gromadzimy się tutaj, aby podziękować w pierwszej kolejności Panu Bogu za zbiory, za obfitość łask, za to, że pogoda dopisała i mogliśmy zebrać zboże z pola. Dzisiejszy dzień to również świetna okazja do tego, aby pochylić się nad pracą rolnika i podziękować, że na naszych polskich stołach nigdy nie brakuje chleba. Wszystkim ludziom, którzy ciężko pracują na wsi, życzę wszelkiej pomyślności, obfitości i wielu łask bożych – mówi starosta Paweł Kudrel.

- Szanowni rolnicy, dziś w imieniu wszystkich mieszkańców gminy Wilkołaz mam wielki zaszczyt podziękować za waszą ciężką prace i wszystkie zebrane z ziemi plony. Pracę w której nigdy do końca nie możecie być pewni, czy jej efekty nie zostaną zniszczone przez suszę, wymarznięcia czy nagłe gradobicie. Prace której rentowność jest często zależna od aktualnej sytuacji panującej na rynkach globalnych. Ostatnie lata nie były dla was łaskawe. Rosnące koszty środków służących do produkcji rolnej, skutki pandemii czy rosyjska agresja na Ukrainę spowodowały, że dziś często mówi się, że rolnictwo staje się drogim hobby – zwracał uwagę Paweł Głąb. - Wieś mocno odczuwa ekonomiczne trudności, ale dziś nie jest pozostawiona z problemami sama sobie. Podejmowane są bowiem odgórne działania rządu polskiego, które mają na celu pomóc mieszkańcom wsi – przekonywał wójt gminy Wilkołaz.

Po przywitaniu uczestników imprezy starosta Kudrel i wójt Głab odebrali z rąk starostów dożynek, Moniki Wronki z Marianówki i Krzysztofa Wnuczka z Zalesia, dożynkowy chleb i zgodnie z tradycją podzielili go. Chleb dożynkowy przekazała także goszcząca w powiecie delegacja zaprzyjaźnionego ukraińskiego miasta Sławuta.

Życzenia rolnikom złożyli między innymi poseł Kazimierz Choma, w imieniu europoseł Beaty Mazurek Michał Stawarski - prezes Stowarzyszenia Wschód Lubelskich Serc, wicedyrektor Artur Domański w imieniu marszałka Jarosława Stawiarskiego, Andrzej Maj w imieniu europosła Hetmana. List od radnej wojewódzkiej Anny Baluch przeczytała natomiast kierownik wydziału promocji Starostwa Powiatowego Agnieszka Gremlas.

Po przemówieniach przyszedł czas na uhonorowanie wyróżniających się rolników. Medale Starosty Kraśnickiego i nagrody ufundowane przez Lubelską Izbę Rolnicza odebrało kilkanaście osób. Byli to: Krzysztof Rogowski, Teresa Kawa, Krzysztof Smolak, Marcin Jan Chmielik, Zenon Łach, Jerzy Grzesik, Sławomir Zielonka, Grzegorz Krzysztoń, Anna Pachuta, Mateusz Cieślicki, Andrzej Syroka, Wojciech Sabeł, Marek Tomasz Rachoń, Dariusz Serwatka, Michał Wojtuszkiewicz oraz Łukasz Wojciech Kurzyna. Wręczyli je starosta Paweł Kudrel i wicestarosta Andrzej Misztal.

Rozstrzygnięto także gminny i powiatowe dożynkowe konkursy. W kategorii powiatowego wieńca tradycyjnego zgłoszono 7 propozycji. Jury w składzie Andrzej Wojtan, Małgorzata Kopeć i Roman Bijak I miejsce przyznała Kołu Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Trześniarze z Majdanu Grabiny (gmina Zakrzówek), II m. przypadło Grupie Wieńcowej Marianówka i Obroki (Gmina Wilkołaz), a III. Grupie Wieńcowej Mieszkanki Dąbrowy Choiny i Mikulina (gmina Trzydnik Duży). W kategorii powiatowego wieńca współczesnego triumfowało KGW „Łychowianki” z Łychowa Szlacheckiego (gm. Trzydnik Duży), II. m. zajęła Grupa Wieńcowa Sołectwa Opoka (gmina Annopol), a III. Grupie Wieńcowej Sołectwa Salomin (Gmin Gościeradów).

Jury w składzie Tadeusz Dziurda, Teresa Jachura, Andrzej Misztal i Henryk Flis, oceniające dożynkowe stoiska promocyjne, główną nagrodę przyznała gminie Trzydnik Duży. II. miejsce zajęła gmina Kraśnik, a III. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Rudlickiego w Olbięcinie.

Propozycje zgłoszone na konkurs tradycyjnego chleba dożynkowego oceniali z kolei Marek Kołtun, Agnieszka Lenart i Łukasz Skokowski. I m. przypadło chlebowi przywiezionemu przez KGW Łychów Szlachecki, II m. przyznano KGW 39,5 Stróża Kolonia, a III. m. KGW „Brzozowianki”.

Po konkursach przyszedł czas na występy artystyczne. Na scenie zaprezentowały się Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wilkołaza, zespół Don Wasyl Junior oraz artyści z powiatu kraśnickiego, a wśród nich m.in. Kalina Folk i Oliwia Kołbuk. Muzyczną gwiazdą wydarzenia był zespół DeMono.

Temu co działo się na scenie towarzyszyło wiele stoisk promocyjnych gmin uginających się od smakołyków lokalnej kuchnia, a także stoiska promocyjne różnego rodzaju instytucji i organizacji. Jedną z atrakcji była możliwość przelotu śmigłowcem.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, europarlamentarzystka Beata Mazurek, poseł do Sejmu RP Kazimierz Choma i marszałek województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Partnerami Powiatu Kraśnickiego i Gminy Wilkołaz byli natomiast Stowarzyszenie Wschód Lubelskich Serc oraz Totalizator Sportowy.

Zdjęcia z dożynkowej imprezy można zobaczyć tutaj.

 

Najnowsze ogłoszenia