Ogłoszenie

Budżet Obywatelski 2024. Mała zmiana w zasadach, za dwa tygodnie rusza zgłaszanie projektów

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jesienią po raz kolejny mieszkańcy będą mogli zgłaszać i głosować projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Kraśnik. Zgłaszających czeka jedna, ale dosyć istotna zmiana.

Kwoty jakie są do dyspozycji w edycji BO na 2024 rok nie zmieniają się. W każdej z siedmiu dzielnic na zwycięskie projekty czeka 60 tys. zł. Będzie je można zgłaszać we wrześniu, a w drugiej połowie października odbędzie się głosowanie.

- Już dziś zachęcam do rozmów w gronie znajomych czy sąsiadów, aby zastanowić się nad przedmiotem zgłaszanego wniosku. Warto zgromadzić wokół tych tematów jak najwięcej sympatyków, co ułatwi wygraną – mówi burmistrz Wojciech Wilk.

Jedyna zmiana jaką wprowadzili wiosną radni do uchwały, która reguluje zasady na jakich odbywa się kraśnicki Budżet Obywatelski jest taka, że teraz podmiot na rzecz którego składany jest projekt musi mieć swoją siedzibę w dzielnicy, której projekt dotyczy. To pokłosie sprawy z tego roku, kiedy to mieszkańcy jednej z ulic, których projekt jej modernizacji przegrał z projektem związanym z doposażeniem Miejskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Poskarżyli się oni radnym a ci dodali ten zapis w uchwale.

Jak to wpłynie na zgłaszane projekty zobaczymy w tej edycji. Na pewno do końca nie sprawi on, że Budżet Obywatelski będzie w pełni sprawiedliwy. W sytuacji gdy np. treścią projektu jest zakup strojów dla zespołu czy klubu sportowego, do którego uczęszczają dzieci z wielu zakątków miasta, o projekcie decydować będą mieszkańcy dzielnicy, w której zespół czy klub ma siedzibę co nie pokrywa się z teren jego działalności. Będzie on poza wpływem części osób których de facto dotyczy.

Ci, którzy będą chcieli realizować większe projekty np. w min. dwóch dzielnicach nadal mogą to zrobić. Wtedy siedziba musi być w jednej z dzielnic jakich będzie on dotyczył. To też furtka dla tych, którzy chcieliby wprowadzić projekty dotyczące szerszej grupy mieszkańców. Będą się musieli oni jednak bardziej postarać, bo taki projekt by został zrealizowany musi wygrać głosowanie w dwóch zgłoszonych dzielnicach.

Zmiana związana z siedzibą w danej dzielnicy jest praktycznie jedyną jaka w ostatnich latach została wprowadzona. Dobrze, że chociaż miejscy radni podjęli tę próbę doprecyzowania zasad BO. Raczej nie ma co liczyć na więcej, chyba że znów jakaś niezadowolona grupa mieszkańców pojawi się na sesji.

Podczas dyskusji na sesji RM padł jeszcze jeden głos dotyczący korzystania z funduszy Budżetu Obywatelskiego przez miejskie placówki. To też jedno z zagadnień o których pisaliśmy na naszych łamach, na co zwracali uwagę mieszkańcy. Ale tu ograniczeń przy zgłaszaniu projektów raczej wprowadzić się nie da.

Jak co roku na kraśniczan czeka cykl spotkań, podczas których wyjaśniane będą procedury składania wniosków i wyboru projektów. W tym roku spotkania odbędą się w dniach 4 – 8 września na świeżym powietrzu, jeśli pogoda będzie sprzyjała tej formule.

Wniosek do BO na 2024 może zgłosić każdy mieszkaniec. Warunkiem niezbędnym jest ukończenie 16 roku życia. Zgłaszanie projektów będzie możliwe w dniach 11 – 22 września. Do końca września nastąpi ich weryfikacja. Głosowanie – także internetowe - odbędzie się między 17 i 27 października.

Szczegółowe informacje można znaleźć na specjalnej stronie https://krasnik.budzet-obywatelski.org/

Najnowsze ogłoszenia