Ogłoszenie

W niedzielne popołudnie zapraszamy na Rajd

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

17 września 1939 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Tego dnia nad ranem bohaterskim Polakom zacięcie zmagającym się od 1 września z armią III Rzeszy został wbity nóż w plecy przez sowiecką armię. O tamtych wydarzeniach pamiętają organizatorzy rowerowego rajdu „KU PRZESTRODZE” i chcą, aby jak najwięcej osób o tej dacie nie zapomniało i uczciło pamięć Polaków zamordowanych i umęczonych przez rosyjskie, komunistyczne władze.

Dokładnie w 84-tą rocznicę niesprawiedliwej, rosyjskiej agresji na terytorium suwerennej Rzeczpospolitej Polskiej odbędzie się kolejne patriotyczno-rekreacyjne wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Wschód Lubelskich Serc wraz z z Gminą Wilkołaz, Powiatem Kraśnickim, a także Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wilkołazie.

-W najbliższą niedzielę zapraszamy na rajd rowerowy „Ku przestrodze”, który rozpocznie się o godzinie 13-tej w Rudniku Szlacheckim. – zaprasza Michał Stawiarski, prezes stowarzyszenia WLS – Tradycyjnie, tak jak podczas wcześniej organizowanych przez nas rajdów rowerowych, spośród uczestników wylosujemy szczęśliwców, którzy otrzymają atrakcyjne nagrody.

Rowerzyści będą mieli do pokonania 25 kilometrową trasę wiodącą po gminie Wilkołaz. Start odbędzie się z przykościelnego placu w Rudniku o godzinie 13-ej, a meta zlokalizowana będzie na stadionie Unii w Wilkołazie. Rejestracja chętnych rozpocznie się o godzinie 12, tuż po Mszy świętej. Pierwszych 500 uczestników otrzyma okolicznościowe koszulki. Na mecie, na wilkołaskim stadionie na zmęczonych cyklistów czekać będą m.in. gorący poczęstunek, atrakcyjne nagrody, stoiska służb mundurowych, występy lokalnych zespołów, atrakcje dla dzieci oraz historyczna prelekcja doktora Bartosza Zalewskiego dotycząca wydarzeń z 17 września 1939 roku na terenie Polski i powiatu kraśnickiego.

- Staramy się poprzez organizację imprez rekreacyjnych, czy to rajdów rowerowych, czy też biegów masowych wszczepiać w naszym społeczeństwie dumę z bycia Polakiem, a najmłodszych uczyć naszej wspaniałej ale czasami i tragicznej historii – mówi Michał Stawiarski – Niedzielny rajd będzie przypominał, że 17 września 1939 r. w Polsce rozpoczęła się okupacja sowiecka, która w niedługim czasie doprowadziła do ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji Polaków na wschód. Poza tym ta data to symboliczny początek trwałej utraty Kresów Wschodnich i pozbawienia Rzeczypospolitej niepodległości na kilkadziesiąt następnych lat. W obecnej sytuacji szczególnie musimy pamiętać o tamtych wydarzeniach – dodaje prezes.

 

Najnowsze ogłoszenia