Ogłoszenie

Piknikowo o unijnych funduszach

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ile, na co i z jakim efektem wydawane są pieniądze z Unii Europejskiej. To można zobaczyć mieszkając np. w Kraśniku. Nie dziwne więc, że to nasze miasto wybrano jako kolejne na trasie Pikników Europejskich, których głównym tematem są Fundusze Unijne.

W niedzielne popołudnie 17.09 impreza zawitała na kraśnicki MOSiR.

- Po co są te pikniki? Po to żeby przybliżać ideę pomocniczości Unii Europejskiej. Na salonach Unii królują dwa słowa: spójność i transformacja. Spójność to nic innego jak wyrównywanie szans. I to się dzieje, także w regionie lubelskim, tak by doszedł gospodarczo bogatsze regiony Polski. Bo taka jest idea zjednoczonej Europy byśmy tworzyli jeden organizm, o różnych kulturach, ale byśmy razem współpracowali dla dobra Europejczyków, dla dobra naszej judeo-chrześcijańskiej kultury. - mówił marszałek województwa Jarosław Stawiarski.

Z funduszy szeroko korzysta też gospodarz pikniku miasto Kraśnik.

- Rozwój miast nie jest możliwy bez tych funduszy i Kraśnik jest tu dobrym przykładem. - mówił burmistrz Wojciech Wilk - Za moimi plecami basen zmodernizowany gruntownie dzięki funduszom europejskim, w Starej dzielnicy miasta nowoczesne centrum kultury, Przystanek Kraśnik czy jedna z najnowocześniejszych bibliotek w województwie. Ale to też infrastruktura. Dzięki Funduszom Europejskim wymieniliśmy praktycznie wszystkie lampy w mieście na bardziej ekologiczne i oszczędne a mieszkańcy skorzystali z dofinansowania do solarów i fotowoltaiki - mówił burmistrz.

Szczegółowo mówiono też o pieniądzach z nowej unijnej perspektywy już do nas docierają.

- Realizowane są np. umowy dotyczące osób bezrobotnych. Powiatowy Urząd Pracy otrzymał pierwszą pulę m.in. na rozwój działalności gospodarczej, na szkolenia, na mentoring - mówiła podczas imprezy dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi Anna Brzyska.                

Chwaliła też miasto za inicjatywy unijnych projektów.

- Kraśnik może się pochwalić szczególnymi osiągnięciami jeśli chodzi o rezultaty wdrażania Funduszy Europejskich. Dziś pokazujemy przykłady jak efektywnie można wdrażać takie projekty - mówiła dyrektor.

Samą imprezę oprócz marszałka i burmistrza otworzył także poseł Kazimierz Choma oraz radna Sejmiku Anna Baluch.

A o funduszach mówiono w piknikowym stylu były więc zabawa, pokazy, występy artystyczne czy dobre jedzenie. Dla kraśniczan wystąpił m.in. Miłosz Bachonko i Andrzej Rosiewicz. Nie zabrakło oczywiście unijnej edukacji w wersji dla tych starszych i młodszych.

A jak wyglądała niedzielna impreza możecie zobaczyć na naszych zdjęciach.

Najnowsze ogłoszenia