Ogłoszenie

Energia Przyszłości dla Kraśnika. Wszystko co trzeba wiedzieć o Zakładzie Odzysku Energii cz. 2

Edukacja
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Planowana budowa Zakładu Odzysku Energii w Kraśniku budzi zrozumiałe zainteresowanie. Wokół inwestycji pojawiło się już wiele mitów i nieprawdziwych informacji, których źródłem jest brak wiedzy na temat tej sprawdzonej i powszechnie stosowanej na świecie  technologii. Chcemy, żeby każdy z mieszkańców Kraśnika mógł wyrobić sobie własne zdanie w oparciu o fakty i potwierdzone argumenty. W tej stałej rubryce będziemy odpowiadać na najczęściej zadawane pytania dotyczące technologii termicznego odzysku energii z odpadów i jej bezpieczeństwa, lokalizacji zakładu oraz powodów jego budowy i korzyści jakie przyniesie mieszkańcom Kraśnika. Zachęcamy także do zapoznania się informacjami o projekcie na www.ekoenergia.krasnik.pl oraz zadawania pytań na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i profilu na FB „Ekoenergia w Kraśniku”.

Dlaczego akurat Kraśnik został wybrany na miejsce budowy?

Projekt budowy instalacji termicznego przetwarzania pre-RDF, czyli nienadających się do recyklingu, odzysku i składowania, wysokokalorycznych frakcji resztkowych, powstałych w wyniku przetwarzania odpadów komunalnych, jest odpowiedzią na rosnący problem z jego zagospodarowaniem. Oprócz korzyści ekonomicznych, jak mniejsze ceny odbioru odpadów i cen ciepła, przyniesie on także wymierne korzyści środowiskowe, jak choćby ograniczenie rocznego zużycia węgla o 6 tys. ton. Budujemy w Kraśniku bo jesteśmy stąd. Bo chcemy działać lokalnie na rzecz mieszkańców Kraśnika.

Czy inwestycja nie może powstać w innym mieście?

Realizacja przedsięwzięcia wymaga spełnienia kilku elementów jak: odpowiednia ilość odpadów, rozbudowana sieć ciepłownicza oraz wystarczający odbiór ciepła w porze letniej. Kraśnik spełnia te warunki. Dodatkowo miasto potrzebuje instalacji, która domknie system gospodarki odpadowej. Takim rozwiązaniem jest „szyta na miarę” instalacja, idealnie dostosowana do potrzeb mieszkańców Kraśnika. Taki obiekt przede wszystkim wpłynie na zmniejszenie kosztów gospodarki odpadowej, w tym cen odbioru odpadów od mieszkańców oraz cen ciepła.

Jak duży będzie to obiekt?

Mówimy o bardzo małym obiekcie. Będzie odpowiadał jedynie lokalnym potrzebom i będzie w stanie przekształcać termicznie ok. 23 tys. ton pre-RDF rocznie. Ma przetwarzać tylko pre-RDF, czyli część odpadów nienadających się do recyklingu, odzysku i składowania, o wysokiej kaloryczności, wysortowaną w zakładzie Ekolandu w Kraśniku. Dla porównania, inne działające w Polsce ZOE przekształcają nawet ponad 200 tys. ton odpadów rocznie.

Na jakim etapie jest budowa ZOE?

Projekt jest na etapie uzyskiwania pozwoleń administracyjnych niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji. Są to przede wszystkim decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia, a w dalszej kolejności pozwolenie na budowę. Cała procedura jest transparentna i przewiduje udział społeczeństwa na wszystkich jej etapach.

 

 

Najnowsze ogłoszenia