Ogłoszenie

Energia Przyszłości dla Kraśnika. Wszystko co trzeba wiedzieć o Zakładzie Odzysku Energii cz. 4

Edukacja
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Planowana budowa Zakładu Odzysku Energii w Kraśniku budzi zrozumiałe zainteresowanie. Wokół inwestycji pojawiło się już wiele mitów i nieprawdziwych informacji, których źródłem jest brak wiedzy na temat tej sprawdzonej i powszechnie stosowanej na świecie  technologii. Chcemy, żeby każdy z mieszkańców Kraśnika mógł wyrobić sobie własne zdanie w oparciu o fakty i potwierdzone argumenty. W tej stałej rubryce będziemy odpowiadać na najczęściej zadawane pytania dotyczące technologii termicznego odzysku energii z odpadów i jej bezpieczeństwa, lokalizacji zakładu oraz powodów jego budowy i korzyści jakie przyniesie mieszkańcom Kraśnika. Zachęcamy także do zapoznania się informacjami o projekcie na www.ekoenergia.krasnik.pl oraz zadawania pytań na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i profilu na FB „Ekoenergia w Kraśniku”.

Czy można budować tego typu inwestycję blisko miasta?

Tak, można. Co więcej, tego typu instalacje funkcjonują w centrach wielu miast. Tylko w Europie działa ponad 500 instalacji termicznego przekształcania odpadów. Ze względu na znikome  oddziaływanie na otoczenie, od wielu lat są budowane w miejscach atrakcyjnych turystycznie, w ścisłych centrach miast lub w sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych. Ich lokalizacja w ścisłej zabudowie miast umożliwia dostęp do miejskich sieci ciepłowniczych, wykorzystujących produkowane w instalacjach ciepło. Sztandarowymi przykładami są zakłady w Monte Carlo czy w Wiedniu.

W Polsce takie instalacje działają min. w warszawskiej dzielnicy Targówek, a w Białymstoku instalacja jest zlokalizowana w sąsiedztwie osiedla domków jednorodzinnych oraz zabudowy wielorodzinnej. Nie budzą żadnych obaw mieszkańców, gdyż ich sąsiedztwo jest praktycznie nieodczuwalne. W Kraśniku budowa dużo mniejszej  instalacji planowana jest na terenie przemysłowym, w bezpośrednim sąsiedztwie działającej elektrociepłowni.

 

Dlaczego jest zakaz palenia butelek w piecach – bo to jest szkodliwe, a teraz w ZOE będzie spalane wszystko?

Planowany zakład będzie termicznie przetwarzał jedynie pre-RDF, czyli pozostałości po procesach odzysku odpadów komunalnych. Priorytetem nadal pozostaje odzysk i recykling. Warto także zwrócić uwagę na różnicę w technologii spalania w domowym piecu czy kominku a w profesjonalnej instalacji. Spalanie w domowych piecach odbywa się w temperaturze do 400oC, a nieoczyszczone spaliny trafiają wprost do komina i atmosfery. W takich warunkach oprócz CO2, powstaje cała paleta niebezpiecznych związków włącznie z dioksynami i furanami oraz pyły. Jest to podstawowe źródło zanieczyszczeń, które znamy szerzej pod nazwą niskiej emisji. Związki uwalniane w taki sposób zanieczyszczają także glebę.

ZOE dzięki wysokiej temperaturze spalania (min. 850oC), oraz zaawansowanym systemom oczyszczania spalin wpływają na eliminację tych zanieczyszczeń. Poziom emisji z ZOE jest znacznie niższy od wyznaczonych w tym zakresie norm, kilkukrotnie niższy niż poziom emisji instalacji opalanych węglem i porównywalny do emisji w instalacjach spalających gaz. Tego typu zakłady muszą spełniać bardzo rygorystyczne wymagania prawne. Są pod stałym nadzorem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a oprócz tego mogą być kontrolowane doraźnie na życzenie odpowiednich organów, także administracji terytorialnej lub samorządowej. Poziomy emisji w instalacji są monitorowane online i dostępne dla wszystkich zainteresowanych za pośrednictwem dedykowanych stron www. Jak pokazują doświadczenia działających w Polsce instalacji, rzeczywiste emisje są dużo niższe od obowiązujących norm. Co więcej, dzięki energii produkowanej w ZOE, elektrociepłownia w Kraśniku ograniczy zużycie węgla o 6 tys. ton w skali roku co będzie miało dodatkowy i pozytywny wpływ na zmniejszenie emisji do atmosfery.

Czy taka instalacja jest bezpieczna – nie ma zagrożenia, że coś eksploduje?

Nowoczesne Zakłady Odzysku Energii są w pełni bezpieczne. Odpady trafiające do nich gromadzone są w specjalnych bunkrach i monitorowane kamerami termowizyjnymi, które automatycznie wykrywają ewentualne zagrożenie pożarowe. Z kolei, w przypadku ewentualnej awarii instalacja zostaje automatycznie odstawiona (wygaszana) i wyłączona. Zostaje wstrzymane podawanie paliwa, a jego resztka znajdująca się w piecu, jest dopalana za pomocą palników gazowych lub olejowych, zapewniających wysoką temperaturę spalania -  na poziomie minimum 850° C.

Rozwiązania technologiczne i procedury awaryjnego odstawienia i zatrzymania instalacji zapobiegają niekontrolowanym emisjom. Ryzyko każdej awarii jest ograniczane poprzez przestrzeganie rygorystycznych zasad i procedur eksploatacji oraz konserwacji. Veolia posiada bogate doświadczenie w termicznym przetwarzaniu odpadów. Eksploatuje ponad 60 tego typu instalacji w Europie i na świecie.

Najnowsze ogłoszenia