Od jutra zbiórka na renowację zabytkowych pomników na cmentarzu w Zakrzówku

Historia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Prowadzący facebookową stronę „Dawny Zakrzówek i okolice” oraz Kraśnickie Towarzystwo Regionalne, za zgodą ks. kan. Dariusza Ziółkowskiego, organizują kwestę na rzecz renowacji najstarszych nagrobków na zakrzowieckim cmentarzu.

Jak informują pomysłodawcy zbiórki, na cmentarzu w Zakrzówku znajduje się kilkanaście ciekawych i wiekowych nagrobków pochodzących z czasu od drugiej połowy XIX wieku do początków XX wieku.

- Na uwagę zasługuje aleja biegnąca od starej bramy, gdzie pochowano wiele osób związanych z zakrzowiecką cukrownią, np. Zygmunta Hemmerlinga, lub ich krewnych. Dość wiekowe są pomniki nagrobne zakrzowieckich proboszczów: ks. Tomasza Dawidowskiego, ks. Aleksandra Słomczyńskiego, czy ks. Władysława Frankowskiego. Około 90 lat ma nagrobna płyta ks. Albina Jędrzejowskiego. Co ciekawe znajduje się tutaj także jeden nagrobek prawosławny, bo trzeba pamiętać o żyjącej tutaj społeczności prawosławnej. Mamy nadzieję, że systematycznie krok po kroku uda się odnowić i zabezpieczyć przez zniszczeniem pochówki zasłużonych dla naszej okolicy osób – mówi Dariusz Wajs i zachęca do udziału w zbiórce.

 

 

Wolontariuszy z puszkami, oznaczonych identyfikatorami, będzie można spotkać w dniach 1-3 listopada na terenie zakrzowieckiej nekropolii.

 

 

foto za Dawny zakrzówek - i okolice