Odnowione Muzeum już zaprasza!

Historia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

We środę 7 października, po ponad pięciu latach uroczyście otwarte zostało zmodernizowane Muzeum Regionalne z filią im. 24 Pułku Ułanów.

Muzeum otwarte zostało po ponad 5 latach, kiedy to z powodu złego stanu budynku zamknięto je dla zwiedzających a zbiory przeniesione do budynku przy ul. Piłsudskiego 2.

Modernizacja kraśnickiej placówki przy ul. Piłsudskiego 7 rozpoczęła się w maju 2019 roku.

Przebudowa budynku była kompleksowa. Wymienione zostały wszystkie instalacje, na nowo zaaranżowana została przestrzeń w środku. W piwnicach powstały profesjonalne magazyny muzealne. Rozbudowane zostało też pierwsze piętro. Tuż obok dotychczasowego budynku muzeum, który zachował swój charakter, dobudowany został nowy w formie prostopadłościanu. Będzie on spełniał funkcje wystawiennicze, ale i będzie w nim można zorganizować konferencje, spotkania czy warsztaty.

Muzeum Narodowe w Lublinie, którego oddziałem jest Muzeum Regionalne w Kraśniku, pozyskało unijne pieniądze na projekt, w ramach którego zmodernizowano kraśnicką placówkę - dosłownie - od piwnic aż po dach. Jej całkowity koszt to ponad 6 mln zł.

Co ważne w zupełnie nowy sposób prezentowane będą zasoby. Muzeum Regionalne, które funkcjonowało dotąd w dwóch budynkach przy ul. Piłsudskiego, teraz będzie miało jedną siedzibę - w odnowionym właśnie obiekcie.

Na zwiedzających czeka w muzeum wiele elementów interaktywnych, multimedialnych, powstałych szczególnie z myślą o młodszych, m.in. gry. Zasady zwiedzania w najbliższym czasie dostosowane będą do wymogów sanitarnych: jednorazowo w muzeum będzie mogło przebywać nie więcej niż 50 osób. Wszyscy też będą musieli mieć maseczki, a przy korzystaniu z monitorów multimedialnych także foliowe rękawiczki.

W otwarciu kraśnickiej placówki uczestniczyli m.in. wicemarszałek województwa Zbigniew Wojciechowski (w imieniu marszałka Jarosława Stawiarskiego, który przebywa na kwarantannie), starosta Andrzej Rolla, burmistrz Wojciech Wilk, wicedyrektorzy Muzeum Narodowego w Lublinie Jolanta Żuk-Orysiak i Ryszard Kuźniar, przedstawiciele środowisk związanych z ułanami. Dyrekcja Muzeum podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że uratowano kraśnicką placówkę a teraz - jak zgodnie podkreślano - odnowiono ją na europejskim poziomie.

Podkreślano także, że to dopiero początek - teraz trzeba bowiem tchnąć w to miejsce ducha, tak by zaczęło ono tętnić życiem i rozwijało się, by przyciągało do Kraśnika odwiedzających, ale i było wizytówką miasta i powiatu. To także ważne miejsce ze względu na edukację historyczną dzieci,  młodzieży ale i dorosłych.

Muzeum oprócz miejsca na ekspozycje ma także salę wielofunkcyjną, gdzie można zorganizować wykład, konferencję, czy warsztaty związane np. z historią czy kulturą.

Jeśli chodzi o to co obecnie będzie można zobaczyć to w ramach realizacji projektu powstały nowe i kompleksowo zmodernizowane wystawy stałe: „24. Pułk Ułanów. Historia i Tradycja”, wystawa etnograficzna „Kultura i sztuka ludowa regionu kraśnickiego” poświęcona głównie garncarstwu, oraz planszowa dotycząca historii Kraśnika – „Kraśnik na starej fotografii”.

W sprawie zwiedzania najlepiej skontaktować się wcześniej z pracownikami kraśnickiej placówki pod nr telefonu 81 884 34 85.

Jak wygląda kraśnicka placówka zewnątrz i w środku możecie zobaczyć na naszych zdjęciach.