Ogłoszenie

Karty historii annopolskiego rynku odkryte. Pełna sala na prezentacji nowej książki Wiesława Liwińskiego

Historia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Od pewnego czasu można się z nią zapoznać już w internecie w formie elektronicznej, ale 4 lutego oficjalnie zaprezentowana została w formie papierowej. Mowa o książce pod tytułem „Z kart historii annopolskiego rynku” autorstwa Wiesława Liwińskiego. Chętnych, by spotkać się z autorem i otrzymać publikację, nie brakowało.

- Wszystko zaczęło się od wcześniejszej książki o mostach. Chodziło o sentyment, o miłość do Annopola, o to że człowiek tu się urodził, spędził 60 lat, pełnił różne funkcje. O to, żeby pokazać, że ten Annopol to nie jest jakaś dziura, przez którą się przejeżdża, tylko ma swoją bogatą historię. To także chęć podzielenia się materiałami, które leżały w szufladzie, bo ile można je trzymać. Ta książka jest też po to, żeby powspominać dawne czasy albo żeby je poznać, bo w szkole uczymy się historii Polski, Europy, świata, a na te nasze najbliższe strony tak dużo czasu nie ma – mówił o genezie książki jej autor, Wiesław Liwiński.

Prezentacja publikacji miała miejsce w sobotnie popołudnie w annopolskiej Restauracji Nadwiślanka. Poprowadziła ją Joanna Markiewicz. Sala, w której spotkanie miało miejsce, zapełniła się bardzo szybko. Udział wzięło w nim sporo ponad 100 osób. Przyciągnęła ich nie tylko możliwość otrzymania książki, ale też szacunek do jej autora. Byli wśród nich między innymi burmistrz Ożarowa Marcin Majcher, Wioletta Wilkos prezes LGD Ziemi Kraśnickiej, były burmistrz Annopola - Stefan Skórski i była naczelnik gminy - Anna Stojek, znajomi, przyjaciele, byli i obecni współpracownicy oraz rodzina Wiesława Liwińskiego, ale przede wszystkim zainteresowani lokalną historią mieszkańcy miasta i gminy Annopol.

- Każdy autor chciałby mieć na spotkaniu autorskim tak dużą liczbę osób. Byłem na dwóch takich spotkaniach, by zobaczyć, jak one wyglądają. Na jednym, w Kraśniku, było nas 6, a na drugim - w Janowie, chyba 30 osób. Ale nie jestem zaskoczony, że aż tak dużo osób przyszło, bo wiem, jaką popularnością cieszyła się książka o mostach. Dodrukowywaliśmy ją kilka razy. Publikacje w miejscu, o którym się pisze, są bardzo poszukiwane – cieszył się z frekwencji autor.

Jak mówił Wiesław Liwiński, samo pisanie książki „Z kart historii annopolskiego rynku” trwało około 3 lata, a szczególnie ostatni rok był bardzo intensywny. Zbieranie informacji, zdjęć, przeprowadzenie kwerendy w archiwach w Kraśniku i Lublinie trwało jednak kilka lat dłużej. Trzeba było przejrzeć m.in. 200 protokołów posiedzeń Gromadzkiej Rady Narodowej, koła lokalnego PZPR, informacje z gazet, głównie Kuriera Lubelskiego. Niezwykle pomocne były też dwie wcześniejsze pozycje poświęcone dziejom nadwiślańskiego miasta.

- Wacław Flisiński napisał „Wspominki rachowskie”, które ja nazywam biblią annopolskiej historii. Nigdy nie ukazały się one w formie drukowanej. Kilka osób na terenie Annopola ma je w postaci kserokopii. Nikt, kto pisze na temat Annopola i jego historii, nie może tej książki pominąć. Tam wszystko jest bardzo dobrze opisane. Czasami tylko żal, że autor nie zdradza, skąd wziął te informacje. Druga pozycja to książka pani Elżbiety Maj „Dzieje Annopola, czyli Rachowa”. Też wspaniała, którą często cytuję. Tam informacje poparte są bibliografią, tam nie ma jakichś przypuszczeń tylko fakty – mówił Wiesław Liwiński o źródłach, z których korzystał przy pisaniu własnej książki.

Pomocne były także między innymi informacje zaczerpnięte od dra Dominika Szulca - Społecznego Opiekuna Zabytków Powiatu Kraśnickiego, materiały i zdjęcia gromadzone przez lokalnego regionalistę i fotografa Dariusza Zgardzińskiego, czy zdjęcia Wiesława Szabata. Właśnie zdjęcia, obok zebranych w jednym miejscu informacji, są zresztą niezwykle ważną częścią publikacji.

Jak sam podkreśla autor, książka „Z kart historii annopolskiego rynku” to nie publikacja naukowa. Niewątpliwie stanowi jednak niezwykle cenne źródło informacji o historii nadwiślańskiego miasta z perspektywy dziejów jego centrum. Wydana została dzięki unijnemu dofinansowaniu pozyskanemu za pośrednictwem Lokalnej Grupy działania Ziemi Kraśnickiej. Jest bezpłatna, wydrukowano jej jednak na razie jedynie 400 sztuk, co oznacza, że przy dużym zainteresowaniu o jej otrzymanie łatwo nie będzie. Jest jednak dostępna także w formie elektronicznej. Można ją odnaleźć i pobrać na stronie internetowej Stowarzyszenia Mieszkańców gminy Annopol „Szansa”: www.szansa-annopol.pl.

Autor książki Wiesław Liwiński urodził się w 1961 roku w Annopolu, gdzie mieszka do dzisiaj. Pracował jako nauczyciel w szkołach podstawowych w Janiszowie i Annopolu. Był dyrektorem SP Annopol. W latach 2006-2018 pełnił funkcję burmistrza Annopola. Obecnie jest kierownikiem ds administracyjno-gospodarczych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kraśniku. Od wielu lat pasjonuje się historią Annopola i dwóch postaci: księcia Józefa Poniatowskiego i marszałka Józefa Piłsudskiego. W 2014 roku ukazała się jego pierwsza książka „Z kart historii mostów na Wiśle pod Annopolem”. Trzecia, jak zapowiada autor, już w planach.

Zdjęcia z prezentacji książki można obejrzeć tutaj

Najnowsze ogłoszenia