Ogłoszenie

Księżomierz: O Małej Ojczyźnie w święto tej większej

Kultura i rozrywka
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

ksiezomierz_wystawa
Niejedna z osób poznała swoich krewnych i sąsiadów wśród grupy strażaków, przedwojennego chóru parafialnego, zespołu teatralno ? muzycznego.
Od 11 listopada przez kolejne 3 dni w kościele parafialnym w Księżomierzy można było oglądać wystawę dokumentów i fotografii związanych z historią i życiem mieszkańców tej miejscowości. Największym zainteresowaniem oglądających cieszyły się stare zdjęcia przedstawiające między innymi żołnierzy z 1918 roku, kawalerzystów i innych żołnierzy z lat 30- tych, oddziału strzelców z okresu międzywojennego, oraz fotografie osób, które przeżyły obozy hitlerowskie, a także pocztówki z zesłania.

Prezentowane zbiory pogrupowano w kilka bloków tematycznych. Obejmowały więc one między innymi zarys historii wsi Księżomierz, wojenne losy księżomierzan, dzieje lokalnej oświat, życie kulturalne, polityczne i duchowe, historia Sanktuarium w Księżomierzy, uroczystości rodzinne itd. Wiele osób zatrzymywało się między innymi przy fotografiach Marii Szwajkowskiej z. d. Mucha, która opiekowała się grupą dzieci na zesłaniu zabranych z ZSRR przez Andersa do Afryki. Ich autorka została pochowana na polskim cmentarzu w Afryce Północnej).

- Wielu starszych mieszkańców oglądając wystawę odnalazło się wśród dzieci -  uczniów ówczesnej Szkoły Powszechnej i rozpoznało dawnych nauczycieli. Niejedna z osób poznała swoich krewnych i sąsiadów wśród grupy strażaków, przedwojennego chóru parafialnego, zespołu teatralno ? muzycznego, zespołu Ali- Babki, uczestników dożynek i innych uroczystości. Wspominano czyny społeczne, budowę sali gimnastycznej, domu pielgrzyma itp. Kilka osób odnalazło swoje podobizny z młodości (uśmiechnięci pracownicy Gromadzkiej Rady Narodowej, młodzież niosąca wieńce dożynkowe). Młodzież z zaciekawieniem oglądała świadectwa szkolne, które na przestrzeni lat nosiły różną nazwę, a także fotografie z życia codziennego mieszkańców (koszenie zboża kosą, zwożenie snopków wozem drabiniastym, noszenie wody na tzw. jarzmach itp.) ? nie kryją radości z powodzenia przedsięwzięcia jego organizatorzy.

A wystawa powstała za sprawą istniejącego od ubiegłego roku Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Księżomierz. Była to już druga taka ekspozycja. Pierwsza miała miejsce w Zespole Szkół im. Józefa Twaroga z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

W imieniu stowarzyszenia składamy serdeczne podziękowania wszystkim mieszkańcom wsi Księżomierz, którzy udostępnili fotografie i dokumenty zgromadzone w rodzinnych zbiorach i zgodzili się na ich publikacje oraz władzom Gminy Gościeradów za sfinansowanie wystawy. red

 Niejedna z osób poznała swoich krewnych i sąsiadów wśród grupy strażaków, przedwojennego chóru parafialnego, zespołu teatralno ? muzycznego ? cieszą się organizatorzy wystawy. foto

Najnowsze ogłoszenia