Ogłoszenie

Wieczór z kraśnickimi teatrami

Kultura i rozrywka
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Teatr NOTOCO działający przy Centrum Kultury tworzy pięć grup. Najmłodsza aktorka ma 5 lat, najstarsza jest już w ostatniej klasie liceum. Wszystkie grupy zaprezentują swoje umiejętności podczas „Wieczoru z teatrem NOTOCO”, który odbędzie się już w czwartek na scenie widowiskowej CKiP od godz. 18.00.

 Teatr „Notoco” to pięć grup. Najmłodsza to dzieci w wieku 5-8 lat, do kolejnej należą uczniowie z klas 3 i 4 szkoły podstawowej, do kolejnej z klas 6, a najstarsze to grupa gimnazjalna i licealna. Ta ostatnia grupa ma za sobą bardzo udany sezon. Ich spektakl „BŁąD” był kilkakrotnie nagradzany na różnych przeglądach.

Największy sukces to Puchar Kuratora Oświaty na Wojewódzkich Prezentacjach Teatrów w Lublinie. Dziewczęta z „Notoco” zajęły też drugie miejsce na przeglądzie Scena Młodych, otrzymały też nagrodę na Festiwalu Najciekawszych Widowisk, który jest finałem Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych. Grupa pracuje w obecnym składzie ze sobą dwa lata. „BŁąD” to ich autorski spektakl.

- Scenariusz napisałam ja i jedna z członkiń grupy Ewa Sakłak – mówi opiekunka teatru Monika Nitkiewicz. -  Jest to spektakl o dziewczynach z poprawczaka a właściwie o tym jak one są przyjmowane przez społeczeństwo po wyjściu z placówki. O tym z jakimi problemami się mierzą. Ale w spektaklu mówimy też o tym jak kształtuje się charakter młodego człowieka, o wpływie domu rodzinnego. Tytułowy błąd to wynik wpływu wielu czynników, ale głównie środowiska z jakiego młodzi ludzie się wywodzą. Jest to spektakl, który mówi też o marzeniach tych młodych osób, które nie różnią się od swoich rówieśniczek a okoliczności w których musiały dorastać sprawiły, że popełniły ten tytułowy błąd – opowiada instruktorka.

Grupa licząca 6 dziewcząt pracowała nad spektaklem od września ub. roku. Co ciekawe do „zabawy” w teatr ciągnie w Kraśniku głównie dziewczęta

-  Tylko w dwóch grupach z pięciu są chłopcy i to w mniejszości – mówi Monika Nitkiewicz.

Wszystkich aktorów będzie można zobaczyć już w czwartek 16 czerwca podczas „Wieczoru z teatrem NOTOCO”, który rozpocznie się o godz. 18.00 w Sali Widowiskowej CKiP. Każda z grup zaprezentuje spektakl nad którym pracowała przez ostatni rok.

 

Składy najstarszych grup są już zamknięte, ale gdyby jakieś dziecko chciało spróbować swych sił w teatrze, to do tych młodszych można jeszcze dołączyć.

Zapraszamy do galerii zdjęć z prób i spektakli grupy "Notoco". Autorami zdjęć są Grzegorz Żak i Karina Wenarska.

Najnowsze ogłoszenia