Ogłoszenie

Annopol. Były pieśni, wianki, sobótkowe ogniska i oczywiście dobra zabawa

Kultura i rozrywka
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Od wielu już lat w okolicach dni letniego przesilenia Słońca i wigilii. św Jana Chrzciciela na annopolskim brzegu Wisły pielęgnowane są tradycje związane z nocą świętojańską. Nie inaczej było i w tym roku. Konkurs sobótkowych pieśni wygrał zespół Nowianecki, a główna nagroda za najpiękniejszy sobótkowy wianek trafiła do Zofii Zychman.

- Wisła zawsze była i nadal jest niezwykle ważna dla Annopola. Warto podkreślić, że ona łączy, a nie dzieli osoby mieszkające po obu jej brzegach, czego przykładem jest też ta nasza sobótkowa impreza, ale nie tylko. Mieszkańcy przekraczają ją w jedną bądź drugą stronę dojeżdżając do pracy, szkoły, są małżeństwa, które połączyły osoby z obu brzegów rzeki. My jako samorząd od wielu lat zabiegamy o to, by bardziej otworzyć Annopol na Wisłę, by stworzyć tu infrastrukturę turystyczną, by wrócić do tradycji z dawnych lat, kiedy funkcjonowała tu nadwiślańska stanica, odbywało się wiele zabaw, przyjeżdżali ludzie, by tu spędzić popołudnie czy weekend – mówi Wiesław Liwiński, burmistrz Annopola.

Na razie annopolski brzeg Wisły ożywa przede wszystkim przy okazji Sobótek, które co roku są wspaniałym świętem folkloru. Tym razem w konkursie sobótkowych pieśni na scenie rozstawionej nad Wisłą zaprezentowało się ponad 20 solistów i zespołów. Jury, w którym zasiedli Paweł Cieliczko, Andrzej Gotner oraz Piotr Pilecki, najwyżej oceniło występ zespołu Nowianecki reprezentującego MGOK Ożarów.

 

 

Nagrody za drugie miejsce nie przyznano, a równorzędne trzecie miejsce zajęły Katarzyna Pawłowska (MGOK Ożarów) i Kazimiera Kułaga. Wyróżnienia trafiły natomiast do zespołów Mała Zielona Dolina (MGOK Ożarów), Błękitne Korale (GDK Zakrzówek), Stocaneczka (DK Ćmielów) oraz Natalii Marszałek (CKiP Kraśnik).

 

 

Niełatwe zadanie miało jury w konkursie sobótkowego wieńca. Tworzące je panie Lila Kaczor, Krystyna Zielińska i Agnieszka Kowalczyk, spośród 19 zgłoszonych prac, za najpiękniejszy uznała wianek wykonany tradycyjnymi metodami z ziół i kwiatów zbieranych na polach i łąkach, który wyszedł spod rąk Zofii Zychman ze Świeciechowa. Drugie miejsce przyznano Gminnemu Klubowi Aktywnego Seniora w Annopolu, a trzecie Krystynie Kiliańskiej ze Stoków Dużych. Wyróżnienia za swoje prace otrzymały Środowiskowy Dom Samopomocy w Annopolu oraz Rada Sołecka Świeciechów Duży.

Po ogłoszeniu wyników konkursów i przyznaniu nagród zapalono pochodnie i ogniska, a wianki zostały puszczone na Wisłę. Później do zabawy zaprosił zespół Lesioki, a na zakończenie sobótkowej imprezy jej uczestników czekał jeszcze pokaz fajerwerków.

Annopolski samorząd i Centrum Kultury w Annopolu w organizacji sobótek wsparło Starostwo Powiatowe w Kraśniku.

 

Nasze zdjęcia z tegorocznych annopolskich sobótek można zobaczyć tutaj, a poniżej jeszcze kilka nagrań z konkursowych występów.

 

 

 

 

Najnowsze ogłoszenia