Ogłoszenie

Gm. Gościeradów. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w międzynarodowym gronie

Kultura i rozrywka
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Po raz siódmy w gminie Gościeradów, a po raz trzeci w „pięknych okolicznościach przyrody”, czyli przy pomniku przyrody Źródliska Łany, odbyły się na naszym terenie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Tym razem impreza miała międzynarodowy charakter, bo udział wzięła w nich delegacja zaprzyjaźnionego z Gościeradowem węgierskiego miasta Foldes.

Europejskie Dni Dziedzictwa to projekt społeczny i edukacyjny, którego głównym celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Różnego rodzaju imprezy z tej okazji odbywają się w wielu miejsca w Polsce i Europie. Na naszym terenie organizuje je gmina Gościeradów wraz z gminnymi biblioteką i ośrodkiem kultury, sołectwami i organizacjami społecznymi oraz samorządem powiatowym.

Gości podczas niedzielnej imprezy przywitał wójt Mariusz Szczepanik. Towarzyszyła mu burmistrz Foldes Jeneine Dr. Egri Izabella.

 

 

Podobnie jak w poprzednich latach tak i w tym roku organizatorzy gościeradowskich EDD przygotowali dla uczestników imprezy wiele atrakcji. Na scenie zaprezentowały się między innymi Kapela Ludowa z Gościeradowa, Zespół Pieśni i Tańca „Sanowiślaczki” oraz Zespół „Fantazja”. Ciekawostką był z pewnością występ dwóch par tanecznych z węgierskiego Foldes. Ponadto w pokazie strażackim swoimi umiejętnościami pochwaliła się Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, a z pokazem ułańskim „Szabla-Lanca” wystąpiła Kawaleria Kowalów z Borowa nad Wisłą.

 

 

Tradycyjnie nie mogło zabraknąć stoisk poszczególnych sołectw i organizacji z terenu gminy, które uginały się od różnego rodzaju smakołyków. Część z nich oceniana była w ramach konkursu kulinarnego. Co ważne popróbować ich mogło nie tylko jury, ale każdy z uczestników pikniku. Pod względem kulinarnym zaprezentowali się także Węgrzy, którzy częstowali swoim wyśmienitym gulaszem oraz potrawą pasterską szlambuc.

 

Nasze zdjęcia z tegorocznych obchodów EDD można obejrzeć tutaj.

Najnowsze ogłoszenia