Przedwojenny, żydowski Kraśnik powraca w teatralnej sztuce

Kultura i rozrywka
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W piątek 20 maja w kraśnickiej synagodze odbędzie się premiera ciekawego spektaklu teatralnego. Panie z seniorskiej grupy teatralnej NOTOCO przeniosą widzów tego wieczora do dawnego, żydowskiego Kraśnika.

„I tak w każdy piątkowy wieczór zapalały się szabasowe świece w połowie domów w przedwojennym Kraśniku. Dzisiaj trudno odnaleźć ślady tamtego życia, z dawnej dzielnicy żydowskiej nie zostały nawet ruiny. Spacerując ulicami możemy się tylko zastanawiać, czy pozostał ktoś z żydowskiej społeczności miasta. Może ktoś wie coś na ten temat?”. Tak wprowadzają w klimat spektaklu jego twórczynie.

Spektakl "Sztetl Kraśnik" odbędzie się w synagodze o godz. 17.00 i jeśli będą chętni także o 18.00. Jego reżyserem jest Monika Nitkiewicz – Mitrut a wystąpią w nim: Zofia Drozd, Kazimiera Hałabis, Teresa Kawęcka, Grażyna Krawczyk, Barbara Lichwa, Stanisława Matysek, Barbara Pulikowska, Halina Sobczyk.

W trakcie prac nad spektaklem, wykorzystano fragmenty książek: ”Hania, Rosa, Talila. Historie kraśnickich Żydówek” - Mariusza Bieńka, „Skarby” - Patrycji Dołowy, „Na krawędzi chaosu” - Krystyny Modrzewskiej.

Imprezą towarzyszącą będą warsztaty tańca izraelskiego, które przeprowadzi Magdalena Pulikowska.

- Taniec to forma wyrażania emocji, świetny sposób na utrzymanie sylwetki oraz spędzenie wolnego czasu. A czym jest rikud israeli, czyli taniec izraelski? Łączy w sobie zarówno elementy żydowskie, jak i wpływy światowe, na przykład gruzińskie, irlandzkie czy też polskie. Taniec izraelski buduje wspólnotę i wyzwala radość oraz charakteryzuje różnorodną społeczność państwa Izrael. W trakcie spotkania nauczymy się kilku układów tanecznych oraz posłuchamy utworów muzycznych w języku hebrajskim. Prosimy o zabranie wygodnego obuwia - zapraszają organizatorzy.